hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  OECD: Merkez bankaları faiz artırım rotasını sürdürmeli

  OECD: Merkez bankaları faiz artırım rotasını sürdürmeli
  expand

  OECD, Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve küresel ekonomik toparlanmanın kırılganlığı ve finansal sistemdeki kırılganlıklar nedeniyle rotasından sapmaması gerektiğini söyledi.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) tüm dünyada etkili merkez bankalarının faiz artırımlarında rotayı sürdürmesi gerektiğini söyledi.

  Paris merkezli kuruluş, dünya ekonomisine ilişkin son değerlendirmesinde, politika yapıcıların üstesinden gelmesi gereken zorlukların bazı açılardan daha pembe bir resim çizerek bu yıl için küresel büyüme tahminini Kasım ayındaki yüzde 2,2'den yüzde 2,6'ya yükseltti.

  Birçok ülkede manşet enflasyonun daha zayıf olacağını öngören OECD, küresel ekonomik genişleme hızının 2023 ve 2024'te trendin altında kalacağı ve risklerin aşağı yönlü olduğu konusunda uyarıda bulundu.

  Kuruluşa göre en önemlisi, hizmetlerdeki artan maliyetler, bazı sektörlerdeki yüksek kârlar ve sıkılaşan işgücü piyasaları nedeniyle fiyat baskıları önceden tahmin edilenden daha yoğun.

  39 üyeli ekonomi-politika kulübü, yaptığı ara genel görünüm raporunda, "Enflasyonist baskıların altında yatanların kalıcı bir şekilde düşürüldüğüne dair açık işaretler bulunana kadar para politikasının kısıtlayıcı kalması gerekiyor. ABD ve euro bölgesi de dahil olmak üzere birçok ekonomide daha fazla faiz artışına ihtiyaç var” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow