hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tesla, Elon Musk'a 50 milyar dolar ödeyecek mi?

  Tesla, Elon Muska 50 milyar dolar ödeyecek mi
  expand

  Elektrikli araç üreticisi Tesla, CEO Elon Musk'ın 50 milyar dolarlık maaş paketi için yatırımcılardan oy kullanmalarını talep etti. Bu maaş paketi, belirli performans hedeflerine ulaşıldığında Musk'a ödenecek ve eğer onaylanırsa, Musk'ın şirketin yüzde 20'sinden fazlasını kontrol etmesine olanak tanıyacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tesla hissedarları, CEO Elon Musk'ın 50 milyar dolarlık maaş paketi konusunda oy kullanacak. Bu paket, Musk'ın Tesla'daki liderliği ve maaş paketinin geçerliliği konusunda bir referandum niteliği taşıyor. Oylama, Delaware mahkemesinin bu yüklü maaş paketini reddeden kararının ardından gerçekleşecek.

  Elon Musk, sosyal medya platformu X'te (eski adıyla Twitter) yaptığı bir paylaşımda, hissedarların rekor ödemeyi ve Tesla'nın yasal merkezini Teksas'a taşıma planını "büyük farklarla kabul ettiğini" iddia etti. Ancak, mahkemenin bu oylamayı kabul edip etmeyeceği ve maaş paketinin yürürlüğe girip girmeyeceği henüz belirsiz.

  Bu paket kabul edilirse, kurumsal Amerika'da bir CEO için verilen en büyük maaş paketi olacak. Ancak, Ocak ayında bir yargıç, Tesla yönetim kurulunun bu maaş paketine ulaşma sürecinin gayri meşru olduğunu ve Musk'ın yönetim kurulu üyeleriyle bağlarının bağımsız kabul edilemeyecek kadar kapsamlı olduğunu belirtti. Bu karar, Tesla yönetim kurulunun maaş paketini hissedar oylamasına sunmasına yol açtı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oylama, yatırımcıların Musk'ın lehine vereceği bir talimatla hakimin kararını geçersiz kılabilir veya kararı güçlendirerek şirketi CEO'su ile yeniden müzakere etmeye zorlayabilir. Maaş paketinin karşıtları, bunu hissedarların çıkarlarına aykırı olan aşırı sempatik bir yönetim kurulunun hak edilmemiş ve fahiş bir hediyesi olarak değerlendiriyor. Norveç'in devlet servet fonu ve Kaliforniya'nın öğretmen emeklilik fonu gibi büyük kurumsal yatırımcılar Musk'ın ödemesine karşı çıkıyor.

  Oylamanın sonuçları yalnızca Musk'ın net değeri ve Tesla'nın hisse fiyatı için değil, aynı zamanda şirketin geleceği açısından da büyük önem taşıyacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow