hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
  expand

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı ve faizleri 6,25 puan arttırarak yüzde 24'e yükseltti. Karar öncesi 6.41 seviyelerindeki dolar/TL kuru, Merkez Bankası'nın faiz kararının açıklamasıyla 6.03 TL’ye kadar geriledi. İlerleyen dakikalarda dolar yeniden 6,15'in üzerine tırmandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Piyasa uzmanları, Merkez Bankası'nın bugün PPK toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyordu. AA Finans'ın PPK Beklenti Anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 425 baz puan idi. Ekonomistler en yüksek 725 baz puanlık, en düşük ise 275 puanlık artış tahmininde bulunmuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu bizim krizimiz değil

  Merkez Bankası'ndan faiz kararına ilişkin yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı: 

  "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

  Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

  Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow