hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yabancı yatırımcı iki haftada 1 milyar dolarlık hisse satışı yaptı

  Yabancı yatırımcı iki haftada 1 milyar dolarlık hisse satışı yaptı
  expand

  Yurt dışı yerleşikler, 7 Haziran haftasında Türkiye hisse senetlerinde 543 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Böylece, iki hafta içinde yabancı yatırımcıların hisse senetlerinde yaptığı satış toplamı 1 milyar doları aştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yabancı yatırımcılar, 7 Haziran haftasında Türkiye hisse senetlerinden büyük çaplı çıkış yapmaya devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, yabancı yatırımcılar bu dönemde net 543 milyon dolar değerinde hisse senedi sattı. Bir önceki hafta da net 529 milyon dolar satış gerçekleşmişti. Böylelikle, iki haftada yabancı yatırımcıların hisse senetlerinde toplam net satışı 1 milyar doları aştı.

  Tahvil tarafında ise 31 Mayıs haftasında görülen duraklamanın ardından yabancı alımlarının yeniden hızlandığı gözlemlendi. TCMB verilerine göre, 7 Haziran haftasında yabancı yatırımcılar tahvillerde net 541 milyon dolar alım yaptı. 31 Mayıs haftasında bu alımlar 94 milyon dolara kadar gerilemişti. Yerel seçimlerden bu yana tahvil piyasasında yabancı girişleri 8 milyar doları aşmış durumda.

  Bu veriler, yabancı yatırımcıların hisse senetlerinden çıkarken tahvil piyasasına yöneldiğini ve bu alanda önemli bir hareketlilik yaşandığını göstermektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow