hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kaybolan patates kızartmasına tazminat

  Kaybolan patates kızartmasına tazminat
  expand

  Almanya’nın Münih kentindeki bir sanat galerisi, kaybolan yaklaşık 20 yıllık patates kızartmaları için 2 bin euro tutarında Para cezasına çarptırıldı. Kızartmaların sanat eseri olup olmadığı ise kesinlik kazanmadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Deutche Welle, Münih Yüksek Mahkemesi’nin, Almanya'nın Münih kentindeki bir sanat galerisini, bir sanatçının kaybolan 22 yıllık patates kızartması çalışması için 2 bin euro tazminat ödemeye mahkum ettiğini bildirdi. Alman medyasında da geniş yer bulan habere göre mahkemenin gerekçeli kararında galerinin eseri itina ile koruma sorumluluğunu yerine getirmediği belirtildi.

  Patates kızartmaları 1990 yılında, altından yapılma haç biçimindeki “Pommes d'Or" adlı bir objenin taslağı olarak kullanıldı. Alt mahkeme gibi Münih Yüksek Mahkemesi de patates parçalarının sanat eseri sayılıp sayılamayacağına değinmedi.

  Sanat değeri olmasa da, kızartmanın ekonomik değere sahip olduğu kesin. Mahkemeye tanık olarak çağrılan bir sanat eseri koleksiyoncusu, söz konusu patates kızartmaları için 2 bin 500 euro ödeyerek satın almak istediğini bildirdi. Eser ortadan kaybolduğu ve dolayısıyla satış gerçekleşemediği için sanatçıya tazminat ödenmesine karar verildi. Mahkemenin kararı temyiz edilemediği vurgulandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow