Kadıköy'de Atatürk büstüne saldırı

Kadıköy'de Atatürk büstüne saldırı

Kadıköy'de Atatürk büstüne saldırı

Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi bahçesindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait parkta bulunan Atatürk büstü ve kaidesi, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından tahrip edildi. Kaide tamamen kırıldı, Atatürk büstü ise kayıp. Olay ile ilgili soruşturma başlatan polis, hırsızlık ihtimali üzerinde duruyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadıköy'de Tıbbıye Caddesi üzerinde bulunan Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi'nin hemen yanı başındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait parkta yer alan Atatürk büstü ve kaidesi, dün gece saatlerinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerin saldırısına uğradı.

IŞİD'den kaçan 150 Ezidi, Mardin'e ulaştı

Sabah saatlerinde Toplum Sağlığı Merkezi'ne gelen hekimler ile görevli memurlar, üzerinde "Çalışanların sağlığını geliştirme konusunda girişilecek çalışmaların en önemlisi sıtma ile savaştır. Kemal Atatürk. 1 Kasım 1924" yazan kaidenin parçalandığını, kırılan bölümünün bahçe içine atıldığını, Atatürk büstünün de kayıp olduğunu fark etti.

İhbar üzerine olay yerine gelen Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik ve Asayiş Büro Amirliği'ne bağlı ekipler, çevrede geniş çaplı inceleme başlattı.

Çevredeki esnaf ve toplum sağlığı merkezi çalışanlarının bilgisine başvuran polis, güvenlik kamerasının olmadığı bahçede inceleme yaptı.

Polis, saldırının hırsızlık amaçlı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi ve TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen ise yaptığı açıklamada "Sabah geldiğimizde Atatürk büstünün olmadığını gördük. Bronz olan büstün kaidesinin de komple parçalandığını gördük. Kimler, ne amaçla bu saldırıyı yaptı bilmiyoruz. Hemen polisi aradık, inceleme devam ediyor. Olay, adi bir hırsızlık olayı mı, yoksa son dönemde giderek artan radikal eylemler midir, neden tahrip edilmiştir bu araştırılmalıdır" dedi.

Büstün bronz olduğunu, hırsızlık amacıyla çalınmış olabileceğini de anımsatan Demirdizen, “Emniyetin bu olayı araştırmasını, büstü bularak getirmesini, kaidenin onarılmasını ve büstün yeniden yerine takılmasını istiyoruz" diye konuştu.