hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hayvan Çiftliği Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Hayvan Çiftliği Kitap Özeti...

  Hayvan Çiftliği Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir Hayvan Çiftliği Kitap Özeti...
  expand

  Hayvan Çiftliği kitabı okuyucunun ilgisini çeken ve tekrar okumaya sevk eden önemli romanlardan birisidir. Pek çok ülke ile beraber ülkemizde de çok fazla rağbet görmektedir. Son zamanlarda bakıldığında okuyucuların en çok önerdiği kitaplar arasında yer almaktadır. Hem konusu hem de karakterleri ile pek çok kişinin ilgi duyduğu kitaplardan birisi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Hayvan Çiftliği Kitabının Konusu Nedir?

   Hayvan Çiftliği çağdaş klasikler arasına girmiş ünlü eserlerden birisidir. Reel sosyalizmin eleştirisi olan bu roman dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Hayvan Çiftliği kitabının karakterlerinde başkişiler hayvanlardan oluşmaktadır. Kendini sömüren insanlara başkaldıran hayvanlar çiftliğin yönetimini ele geçirmişlerdir. Amaçları ise eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır.

   Kitapta yer alan hayvanlar arasında en akıllıları domuzlardır. Domuzlar bir takım oluşturur ve devrim yaparlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı ve daha acımasız bir diktatörlük kurarlar. Yazar bu romanında eleştiri yazım dili kullanmaktadır. Hiciv romanı olan Hayvan Çiftliği kitabı ilk olarak ise İngiltere'de yayınlanmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Hayvan Çiftliği Kitabının Yazarı Kimdir?

   Hayvan Çiftliği kitabını ünlü İngiliz yazar George Orwell yazmıştır. 1945 yılında yayımlanmış olan Hayvan Çiftliği mecazi bir diller yazılmış kitaplar arasındadır. 112 sayfalık kitap siyasi bir hiciv romanıdır. Kitabı Türkçe diline çeviren kişi ise ünlü Türk Yazar Halide Edip Adıvar olmaktadır. Ayrıca kitap 1954 yılında İngiltere'de sinemaya uyarlanmıştır.

   Hayvan Çiftliği Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

   Ünlü Hayvan Çiftliği kitabının başkarakterleri hayvanlardan oluşmaktadır. Kitabın karakterlerinden bazıları şunlardır:

   - Koca Reis: Domuz

   - Snowboll: 2. Domuz

   - Napolyon: 3. Domuz

   - Bay Jones: Çiftlik sahibi bir insan

   - Bay Frederick: İnsan

   - Bay Pilkington: İnsan

   - Moses: Kuzgun

   Hayvan Çiftliği Kitap Özeti

   Kitabın ana karakterlerinden olan Bay Jones'u hayvanlar devirmeye karar vermektedir. Çiftlikte Koca Reis adı verilen domuz bir rüya görür. Bu rüyayı dinlemek için Bay Jones çok sarhoştur. Fakat domuz anlatmaya karar verir. Yapılan çağrı üzerine tüm hayvanlar Koca Reis'in rüyasını dinlemek için bir araya toplanır.

   Koca Reis hayatlarının sürekli sefalet ile geçtiği, Bu durumun diğer hayvanlar için de geçerli olduğunu ve bu konuda hiçbir hayvanın özgür olmadığını diğer hayvanlara aktarmaktadır. Hepsi aynı anda insanların ortak düşmanı olduğuna karar verir. Koca Reis rüyasını anlatmaya başlar ve rüyasında insanların olmadığı bir dünyayı ve hayvanların özgürlüğüne kavuştuğunu anlatır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ayrıca Koca Reis rüyasında dinlemiş olduğu şarkıyı da söylemektedir. Bu şarkıyı ilk kez söyledikten sonra tüm hayvan çiftliği aynı anda şarkı söyler ve coşkulu bir şekilde çiftlik inlemektedir. Hayvanlar çiftliği ele geçirdikten sonra eşitlikçi bir toplum oluşturmak isterler. En akıllıları olan domuzlar kısa sürede önder bir takım oluşturur. Böylece acımasız bir diktatörlük kurmuş olurlar.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow