hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cesur Yeni Dünya Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Cesur Yeni Dünya Kitap Özeti...

  Cesur Yeni Dünya Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir Cesur Yeni Dünya Kitap Özeti...
  expand

  Cesur Yeni Dünya kitabı son zamanlarda pek çok kişi tarafından ilgi ile okunan kitaplardan birisidir. Özellikle ilk çıktığı günden bugüne kadar sevilerek okunmuş ve hala okunmaya da devam etmektedir. Romanın kurgusu Londra şehrinde 26. yüzyılda geçmektedir. Kitapta distopik bir atmosfer bulunmakla beraber henüz kitabı okumayan kişiler tarafından da bilgileri merak edilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cesur Yeni Dünya Kitabının Konusu Nedir?

   Cesur Yeni Dünya kitabı Aldous Huxley tarafından yazılmış bir roman olmaktadır. Romanın özgün ismi ise Brave New World olmaktadır. Roman içerisinde üreme teknolojisi, uykuda öğretim sistemleri ve öjenik sayesinde toplum değiştirilmiştir. Tanımlanan yeni dünya aslında ütopya olarak gözükmektedir. Fakat ironik bir ütopya olduğunu söylemek mümkündür. Sebebi insanlığın sağlıklı olması, teknolojik bakımdan gelişmiş olması ve savaların yoksulluğun yok edilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

   Burada ırkların eşit olduğu ve herkesin çok mutlu olduğu bir dünya bulunmaktadır. Fakat ironik bir şekilde bütün gelişmeler kişiler için önemli olan değerlerin yok edilmesi ve kaldırılması ile başarılmıştır. Bu değerleri sanat, kültürel çeşitlilik, edebiyat, aile ve felsefe olarak saymak mümkündür. Yeni Dünyada tanrı Ford olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Cesur Yeni Dünya Kitabı Karakterleri Kimlerdir?

   Cesur Yeni Dünya kitabı çok sevilmekle beraber konusu bakımından da ilgi görmektedir. Bu nedenle karakterleri ve özellikleri sıklıkla merak edilmektedir. Cesur Yeni Dünya kitabının karakterleri şunlardır:

  •  - John the Savage (Vahşi) : Thomas ve Linda'nın oğlu olmaktadır.
  •  - Henry Foster: Hatchery'nin yöneticisi ve Lenina'nın partneridir.
  •  - Lenina Crowne: Beta Artı Embriyo personeli, sarışın ve John'ın sevdiği kişidir.
  •  - Mustapha Mond: Batı Avrupa'nın Dünya Denetçisidir.
  •  - Fanny Crowne: Beta embriyo personelidir. Ayrıca Lenina'nın arkadaşıdır.

   Cesur Yeni Dünya Kitabı Özeti

   Cesur Yeni Dünya kitabında genellikle insani olan duygulardan yoksun ve her şeyin bir kontrol altında olduğu dünyadan bahsedilmektedir. Cesur Yeni Dünya kitabında kişiler doğduklarında sınıflara ayrılmaktadır. Normal doğum da yasak olmaktadır. Londra'nın kuluçka merkezi içerisinde tüm bebekler dünyaya gelmekte olup alt kategoriden itibaren üst kategoriye doğru sınıflandırılır. İsimleri ise epsilon, gama, delta, alfa olmaktadır.

   Kitapta en alt kategori epsilon olmaktadır. Doğan bebeklerin bazıları işçi olarak bazıları ise bazı bölgelerde yaşamak için ayrılmaktadır. Eğitimi de ona göre verilir. Romanda uyku eğitim yöntemi ile her sınıfa mutlu ve huzurlu oldukları aşılanmaktadır. Alt sınıfta olan kişiler bu sınıfta olma mutluluğu ile aşılanmaktadır. Doğan bebeklerin bilincine girilerek herkesin mutlu olduğu kodlanmaktadır.

   Bunlar dışında kitapta herkes hap kullanır. Hap kişileri rahatlatır ve bu sayede kişiler her şeyi çok mutlu görürler. Burada şişmanlamak veya hastalanmak gibi durumlar bulunmamaktadır. Diğer dünya da bulunmaktadır. Burada vahşiler adı verilen insanlar yaşamaktadır. Bu insanlar insani duyguları barındırmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Bir gün kurulan yeni dünyadan, diğer dünyaya 2 kişi gelir ve araştırma yapar. Burada anne ve oğlu ile tanışır ve onları Londra kuluçka merkezine getirirler. Deneyler burada yapılırlar. Fakat vahşiler kesinlikle buraya ayak uyduramaz ve kaçarlar.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow