Cemil Koçak, 'CHP İktidarının Sonu'nu yazdı

Cemil Koçak, 'CHP İktidarının Sonu'nu yazdı

Tarihçi Cemil Koçak, 1945-1950 yılları arasında Türkiye'de iki partili siyasi sistemin kuruluş yıllarını incelediği "CHP İktidarının Sonu" adlı kitabında, 1950 seçimleri yaklaşırken var olan siyasi ortamı, Amerika ve Avrupa ile ilişkiler, NATO, Marshall Yardımı ve Kıbrıs Müzakereleri gibi konuları masaya yatırıyor. Koçak dönemin temel özelliğinin, rejimin değişmesi fakat dönüşememesi olduğunu belirtiyor.

İletişim Yayınları, Cemil Koçak'ın dönemin doğru olarak kabul gören tarihsel olaylarını derinlemesine sorguladığı "Türkiye'de İki Partili Siyâsî Sistemin Kuruluş Yılları (1945-1950)" başlıklı kitap dizisinin 6. ve son cildi CHP İktidarının Sonu'nu okurla buluşturuyor.

22 Aralık'ta okurla buluşacak olan kitabında Koçak, Demokrat Parti'nin iktidara geleceği 1950 seçimleri yaklaşırken var olan siyasi ortamı, Amerika ve Avrupa ile ilişkiler, NATO, Marshall Yardımı ve Kıbrıs Müzakereleri gibi konular üzerinden incelerken, dönemi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Türkiye'de tek-parti rejiminin sona ermesi, genellikle demokrasiye ya da çok-partili hayata geçiş dönemi olarak adlandırılır. Cemil Koçak, "Türkiye'de İki Partili Siyâsî Sistemin Kuruluş Yılları (1945-1950)" adlı kitap dizisinde, yerleşik sayılan tarihsel kabulleri tartışmaya açıyor ve bu adlandırmayı sorguluyor.

Rejimin değişmesi, fakat dönüşememesi, bu sürecin temel özelliği. İçinde yaşadığımız siyâsî sistem ve bu sistemin kuruluş sürecinin yol açtığı sorunlar, bu dönemin de ürünü.

Bu kapsamlı araştırma, üzerinde hayli tartışılan dönemi, bütün boyutlarıyla ve derinlemesine yeniden ele almayı öneriyor. Bunu önerirken yalnızca dış politika gelişmelerini ya da iç siyâsî tartışmaları değil, bunların aynı anda işlediği dinamik bir analizi hesaba katıyor.

Belgeler, anılar, dergiler, gazeteler, diplomatik raporlar ile araştırmalar temelindeki tartışmalarla analiz çerçevesini geniş bir ufka yerleştiriyor. Cemil Koçak, Türkiye'de Millî Şef Dönemi (1938-1945) adlı araştırmasının devamı niteliğindeki bu kitap dizisiyle, Türkiye siyâsî tarihinin tartışmalı dönemlerinden birinin en ayrıntılı ve en kapsamlı panoramasını gözler önüne seriyor.

CHP İktidarının Sonu, Demokrat Parti'nin siyâsî iktidara uzandığı 1950 seçimlerine yaklaşırken, Amerika ve Avrupa'yla ilişkilerle bu ilişkilerin etrafında konumlanan NATO, Marshall Yardımı ve Kıbrıs müzakerelerini; Meclis'teki tartışmaları, Türkiye'de sola yönelik baskıları ve iki partili sistemin kuruluşuna dair "mutabakat" alanlarını ele alıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS