hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çok konuşulacak bir kitap: ‘Pembe Fili Düşünme’

  Çok konuşulacak bir kitap: ‘Pembe Fili Düşünme’
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı, Pembe Fili Düşünme adlı kitabında, zihnimizin derinlerine atmaya çalıştığımız duygu, düşünce ve olayları yok etmek yerine kabullenerek hayatı tüm yönleriyle ele almamız konusunda yol gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı’nın psikoloji metaforuna dayanan Pembe Fili Düşünme kitabı İnkılâp Kitabevi’nden yayımlandı. Çarmıklı kitabında, psikoloji alanında özellikle ilgilendiği Kabul ve Kararlılık Terapisi, Şefkat Odaklı Terapi, Öz-Şefkatli Farkındalık kavramlarını kendi deneyimlerinden örnekler vererek anlatıyor.

  Aydın: Konforumuzun artması psikolojik anlamda bize iyi gelmiyor

  Pembe Fili Düşünme, sadece başarı, mutluluk, sevgi gibi pozitif duygu, düşünce ve olaylara odaklanılan bir insan hayatının eksikliğine değiniyor; acı, üzüntü, başarısızlık, yetersizlik gibi zihnimizin derinlerine atmaya çalıştığımız duygu, düşünce ve olayların da biz insanlar için olduğunu anlatıyor. Bu duyguları yok etmek yerine kabullenerek hayatımızı her açıdan, tüm yönleriyle ele alma konusunda okurlara yol gösteriyor. Zeynep Selvili Çarmıklı, bu karmaşık kavramların gündelik hayatta karşımıza çıkan formlarını ise kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatmayı seçiyor. Böylece ortaya rahat okunan, kendinizle ilgili fark ettiğiniz ama tanımlayamadığınız birçok konuyu aydınlığa kavuşturan bir rehber çıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnek olmanın dayanılmaz hafifliği

  Pembe Fili Düşünme’yi, okurların geçmişlerini, öğrendiklerini, deneyimlerini göz ardı ederek ezbere nasihatler vermek için değil, bir yol arkadaşı olmaya niyet ederek yazdığını belirten Zeynep Selvili Çarmıklı, şu ifadeleri kullanıyor: “Canı gönülden inanıyorum ki, hepimizin paylaşmaya değer bir hikâyesi var; hepimizin mücadeleleri var; hepimizin acıları ve neşeleri var. Ve hikâyemizi anlattıkça insanlığımızın farkına varıyoruz, diğerlerinden ne kadar farklı olduğumuzu ve aynı zamanda diğerlerine ne kadar benzer olduğumuzu fark ediyoruz, bu kitap her ne kadar başta ‘Kabul ve Kararlılık Terapisi’ olmak üzere, ‘Şefkat Odaklı Terapi’ ve ‘Öz-Şefkatli Farkındalık’ yaklaşımlarına dayanıyor ama bir yandan da benim hikâyelerimi içeriyor.”

  Zeynep Selvili Çarmıklı’nın hocaları arasında yer alan Harvard Tıp Fakültesi Psikiyatri Öğretim Üyesi Christopher Germer’in “İnsanların nelerle bocaladığına ve nasıl daha mutlu, daha dolu dolu bir yaşam sürebileceğine dair sorulara çağdaş, bilim temelli yanıtlar öneriyor” diye nitelendirdiği Pembe Fili Düşünme, anlık deneyimlerimizi ve kendimizi “kabul etmek” için rehber niteliğinde bir çalışma.

  Pembe Fili Düşünme, bir kişisel gelişim kitabı değil, bir kişisel kabul kitabı…

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow