İlahi kent Bulikov'da işlenen cinayetin öyküsü: Merdivenler Kenti

İlahi kent Bulikov'da işlenen cinayetin öyküsü: Merdivenler Kenti

Robert Jackson Bennett, fantastik romanı "Merdivenler Kenti"nde bir zamanlar ilahların gücüne sahipken milyonları boyunduruk altına alan sonra da sömürdükleri ülke tarafından işgale uğrayarak görkemli günlerinin hayaletine dönüşen ilahi kent Bulikov'da işlenen bir cinayetin öyküsünü anlatıyor.

Robert Jackson Bennett'in fantastik romanı "Merdivenler Kenti" Yaprak Onur'un çevirisiyle; eski bir kaleci olan futbol istatistikleri uzmanı Chris Anderson ve davranış analisti David Sally'nin, futbolu anlamak ve müsabakanın galibini öngörmek adına rakamların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdikleri kitapları "Rakamlar Oyunu" Egemen Özkan'ın çevirisiyle İthaki Yayınları'ndan çıkıyor.

Merdivenler Kenti

Bir zamanlar Bulikov kenti ilahların gücüne sahipti ve onlar bu gücü milyonları boyunduruk altına almak için kullandılar… Ta ki o ilahlar öldürülene dek. Şimdiyse, Bulikov'un tarihi sansürlü ve yasaklıydı. Tüm kıta ise uzun yıllardır sömürdükleri ülke tarafından işgal edilmişti, Bulikov başta olmak üzere. Fakat artık mantık sınırlarının dışında işleyen, hiçbir yere çıkmayan sayısız merdivenle bezeli bu İlahi Kent, Kıta'nın eski görkemli günlerinin bir hayaletiydi yalnızca.

Her günü ayrı kaosla geçen Bulikov'da beklenmedik bir cinayet işlenince, bu cinayetin yarattığı diplomatik karmaşayı çözmesi için Shara Thivani ve sekreteri Sigrud, Bulikov'a gelmekle görevlendirildi. Her ne kadar tehlikesiz görünse ve resmiyette bir kültür elçisi olsa da Shara aslında Saypur'un elindeki en başarılı ve tehlikeli casus, aynı zamanda da bir Kıta tarihi uzmanıydı. Bulikov'a asıl geliş amacı da işlenen cinayeti çözmek, Saypur'a karşı gelişen bir tehdit olup olmadığını belirlemekti. Ancak kentin altında komplolar dönmeye, ilahların öldürülmesinden beri şahit olunmayan mucizeler yeniden vuku bulmaya başlayınca, bir zamanlar öldüğüne inanılan tanrıların, gerçekten ölü olup olmadığı şüphesi Shara’nın aklını kurcalayacaktı.

Rakamlar Oyunu – Futbol Hakkında Bildiğiniz Her Şey Neden Yanlıştır

Gezegenin en popüler sporunu anlamak için ezber bozan bir el kitabı...

Futbol her geçen gün kendini yeniliyor ve bu yenilenmenin merkezinde de rakamlar bulunuyor. Rakamlara doğru şekilde bakıldığında ilk akla gelen favoriler bile artık göz ardı edilebiliyor.

Rakamlar Oyunu'nda eski bir kaleci olan ardından da futbol istatistikleri uzmanına dönüşen Chris Anderson ve davranış analisti David Sally bir araya gelip müsabakanın galibini öngörmek adına rakamların aslında ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Kitap, kornerlerin ne ölçüde değerli olduğu, en çok kaçıncı golün önem arz ettiği, topa sahip olmanın futbolda galibiyete gerçekten de onda dokuz oranında yardım edip etmediği, bir oyuncunun değerinin nasıl ölçülmesi gerektiği gibi soru ve sorunlara isabetli, devrim niteliğinde yanıtlar verip futbolu izlemek ve anlamak için yepyeni bir yol gösteriyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS