Toplumsal Tarih dergisi 'tarihsel empati'yi mercek altına aldı

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap
Toplumsal Tarih dergisi 'tarihsel empati'yi mercek altına aldı
Toplumsal Tarih dergisi 'tarihsel empati'yi mercek altına aldı

Toplumsal Tarih dergisi, Mart 2018 sayısında “Tarih Eğitimi ve Tarihsel Empati” başlıklı dosyayı kapağına taşıyarak; “empati” kavramının psikolojik temellerinden, kavramın tarihsel sürecine kadar pek çok konuyu tartışmaya açıyor. 291. sayı, “empati” kavramından yola çıkarak tarih eğitiminde “tarihsel empati” meselesini de mercek altına alıyor.

Toplumsal Tarih dergisi bu ayki sayısını; Fırat Güllü-Nalan Balcı, Erol Köroğlu-Zeynep Adıgüzel, AnnLowBeer ve John Cairns'in yazılarıyla katkıda bulunduğu “Tarih Eğitimi ve Tarihsel Empati” isimli dosyaya ayırıyor.Fırat Güllü'nün editörlüğünde hazırlanan dosyada, toplumsal barışa hizmet edecek bir tarih eğitimi anlayışında “tarihsel empati”nin rolü ele alınıyor.

 Fırat Güllü ve Nalan Balcı, “Tarih Eğitimi, Barışın Dili ve Tarihsel Empati” başlıklı yazılarında bu yıl Tarih Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen “Tarih Eğitimi ve Barışın Dili: Gençler Tarihi Farklı Perspektiflerden Tartışıyor veYazıyor” isimli projeyi, aşamalarını ve amaçlarını anlatıyor.


 
Erol Köroğlu ve Zeynep Adıgüzel, yine atölye çalışmalarından hareketle tarih eğitiminde eleştirel okuryazarlık meselesinin önemine “Barışın Dili: Gençler Tarihi Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor” başlıklı yazılarında değiniyor.
 
Ann Low- Beer, “Empati ve Tarih” başlıklı yazısında empati kavramının tarihsel sürecine ve bu kavrama ilişkin farklı bakış açılarına yer veriyor.John Cairns ise, “Tarihte Empati Üzerine Bazı Düşünceler” başlıklı yazısında empati kavramının psikolojik temellerinden yola çıkarak, empatinin nitelikleri, öğretilmesi ve tarihsel empati kavramı üzerinde duruyor.
 
Dosya dışındaki yazılarda İ. Arda Odabaşı, son Osmanlı padişahı VI. Mehmed Vahdeddin'in biat merasimi esnasında görevi başındaki bir gazetecinin yine görevleri başındaki polis memurları tarafından hakarete ve şiddete maruz kalmasını “1918'de Bir Gazeteciye Yönelik Polis Şiddeti” başlıklı yazısında anlatıyor.
 
Özlem Çaykent ve Sinan Kaya, “Ali Akyıldız ile ‘Padişah-ı Mecâzi' Kadınlar, Harem ve Tarih Üzerine” başlığı altında Haremin Padişahı: Valide Sultan, Harem'de Hayat ve Teşkilatkitabının yazarı Ali Akyıldız ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.Senem Timuroğlu, “Var ile Yok Arasında Bir Entelektüel Osmanlı Kadını: Hatice Zinnur” başlıklı yazısında Avrupa'yı gezen Osmanlı kadın seyyahların öncülerinden sayılan, fakat tarih anlatısında yerini alamamış olan Hatice Zinnur'un varlığına işaret ediyor.
 
Caner Yacan, Cumhuriyet modernleşmesini sorunsallaştırarak sürecin kadınların kendilerini temsil edebilmelerine olanak sağlayacak bir siyasal parti örneğini nasıl sabote ettiğini “Bir Siyasal Mücadele Örneği: Kadınlar Halk Fırkası” başlıklı makalesinde ele alıyor.Sinan Şanlıer, “Lenin, Troçki, Demir Saçlar ve Arada, Bir de Stalin Var…” başlıklı yazısında Nâzım Hikmet'in “Sada” başlıklı şiirinin farklı dönemlerdeki basımlarında yapılan tahrifatlar üzerinde duruyor. Mehmet Perinçek, 5 Mart 1953'te hayatını kaybeden J. Stalin'in cenaze törenine DP hükümeti tarafından gönderilen heyeti ve hükümetin Sovyetlere ilettiği taziye mesajlarını “Ölümünün 65. Yılı: Stalin'in Cenaze Töreninde DP Hükümeti Heyeti” başlıklı yazısında anlatıyor.
 
Dijital Arşivler-Kütüphaneler bölümünde Alpaslan Fener, “İran Bilim, Fen ve Teknoloji Araştırmaları Enstitüsü”nü tanıtıyor.Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, “Gözden Kaçanlar” dizisinde bu ay Abide-i Hürriyet'e yer veriyor. Edhem EldemL'Illustration'un 27 Ocak 1877 tarihli nüshasından “İstanbul Konferansı'nda Avrupa Murahhasları” başlıklı makaleyi aktarıyor. Berat Seçkin Demirok, güncel sayfalarında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde bu sezon ilki gerçekleştirilen “Arka Oda Toplantıları”na yer veriyor. Emel Seyhan “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergiye katkıda bulunmaya devam ediyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS