hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Maslahatgüzar nedir, ne demek? Maslahatgüzar TDK anlamı!

  Maslahatgüzar nedir, ne demek Maslahatgüzar TDK anlamı
  expand

  Büyükelçiliklerde ve konsolosluklarda karşımıza çıkan bazı unvanlar vardır ki, onlar diplomasi dünyasının kritik taşlarıdır. "Maslahatgüzar" da bu unvanlardan biridir. Peki, maslahatgüzar kimdir, ne iş yapar? İşte bu özel unvan hakkında bilmeniz gerekenler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Maslahatgüzar kelimesinin anlamı, ne demek olduğu ve Maslahatgüzarın ne iş yaptığı merak edilenler arasında yer alıyor. Maslahatgüzar, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kesintisiz sürdürülmesinde kritik bir role sahiptir. Özellikle büyükelçinin bulunmadığı dönemlerde, maslahatgüzarın diplomatik yetenekleri ve deneyimi, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde devam etmesinde belirleyici olabilir.

  Büyükelçinin görevden alındığı, yeni bir büyükelçinin atanmadığı ya da büyükelçinin geçici olarak bulunmadığı dönemlerde maslahatgüzar devreye girer ve büyükelçiliğin tüm işlerini yürütme yetkisine sahip olur. Maslahatgüzarların statüsü, 1961'de Viyana'da imzalanan Diplomatik İlişkiler üzerine Viyana Konvansiyonu'nda belirlenmiştir.

  MASLAHATGÜZAR NEDİR?

  Maslahatgüzar, bir ülkenin başka bir ülkede bulunan diplomatik temsilciliğinde, büyükelçinin yokluğunda onun yetkilerini üstlenen ve resmi işlemleri yürüten kişiye verilen unvandır.

  MASLAHATGÜZAR KELİMESİ TDK ANLAMI

  Bir büyükelçinin temsilci olarak bulunduğu ülke dışına çıkması durumunda veya o ülkeye gelmesinden önce ona vekâlet eden diplomat, işgüder.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Maslahatgüzar nedir, ne demek Maslahatgüzar TDK anlamıMASLAHATGÜZAR TERİMİYLE İLGİLİ BİLGİLER

  "Maslahatgüzar" terimi, diplomatik temsilciliklerde (örneğin büyükelçiliklerde) kullanılan bir unvandır. Genellikle büyükelçinin yokluğunda onun yetkilerini kullanabilen ve temsil görevlerini yürütebilen kişiye verilen isimdir. Diğer bir deyişle, maslahatgüzar, bir ülkenin başka bir ülkedeki büyükelçiliğinde, büyükelçinin yokluğunda onun yerine geçen en üst düzey yetkilidir.

  Bu unvan, özellikle büyükelçinin görevden alındığı, yeni büyükelçinin henüz atanmadığı veya büyükelçinin geçici olarak ülkeden ayrıldığı dönemlerde öne çıkar. Maslahatgüzar, bu tür durumlarda büyükelçiliğin tüm resmi işlemlerini ve diplomatik görevlerini yürütme yetkisine sahiptir.

  Genellikle, misyondaki misyon şefinden sonra en yüksek rütbeli ikinci kişidir. Görev başında bulunamadığı zamanlarda büyükelçinin ya da diğer düzeydeki misyon şefinin makamına vekalet eder. Buna "geçici maslahatgüzar" denir.

   

  MASLAHATGÜZARIN GÖREVLERİ NELERDİR?

  Büyükelçinin yokluğunda diplomatik temsilcilikteki en üst düzey yetkilidir.
  Resmi toplantı, görüşme ve etkinliklere katılır.
  Büyükelçilikle ilgili tüm resmi yazışmaları ve işlemleri yürütür.
  Diplomatik misyonun diğer üyeleriyle koordinasyonu sağlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow