hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Süper hücre nedir, nasıl oluşur? Süper hücre yağışı ne demek? Süper hücre yağışı özellikleri!

  Süper hücre nedir, nasıl oluşur Süper hücre yağışı ne demek Süper hücre yağışı özellikleri
  expand

  Son yıllarda özellikle eylül ve ekim aylarında süper hücreler İstanbul ve çevresini ciddi şekilde etkilemişti. Süper hücre, atmosfer biliminde özel bir tür konvektif fırtına olarak bilinir ve bazen özellikle şiddetli hava olaylarına neden olabilir. Peki, Süper hücre nedir, nasıl oluşur? İşte konuyla ilgili detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nadir görülen doğa olaylarından biri olan süper hücrenin ne olduğu zaman zaman merak ediliyor. Süper hücre dediğimiz meteorolojik olay, özellikle belirli bölgelerde sıkça rastlanan bir fırtına türüdür. Süper hücre genellikle Amerika'nın geniş düzlüklerinde, batısı olan hortum bölgelerinde, Arjantin, Urugay ve Brezilya'nın bazı bölgelerinde sık oluşuyor. Süper hücre fırtınası geçtiğimiz aylarda Gaziantep, Kilis'te, İstanbul ve çevresinde de görüldü. 

  SÜPER HÜCRE NEDİR?

  Süper hücre, kendi içerisinde sürekli bir rotasyon (dönme) hareketi olan, şiddetli rüzgar, dolu, yoğun yağış ve hatta bazen tornadolara neden olabilen büyük ölçekli bir fırtınadır. Atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgârın yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya çıkan kuvvetli bir gök oran biçimidir. Oraj adı verilen gök gürültülü-fırtınanın ‘süper hücre’, ‘bora hattı’, ‘çoklu hücre’ ve ‘tek hücre’ olmak üzere dört alt sınıfa sahiptir. Süper hücre, bunlar arasında en nadir olanıdır.

  Süper hücre nedir, nasıl oluşur Süper hücre yağışı ne demek Süper hücre yağışı özellikleriSÜPER HÜCRE NASIL OLUŞUR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süper hücreler genellikle ciddi hava değişikliklerinin olduğu bölgelerde, özellikle sıcak ve nemli hava tabakalarının daha soğuk hava katmanlarıyla karşılaştığı bölgelerde meydana gelir. Bu durum, yüzeydeki sıcak ve nemli hava ile üst seviyelerdeki soğuk hava arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanan güçlü bir yukarı doğru hava akımının oluşmasına neden olur. Havanın yükselmesiyle birlikte, bu akım sürekli bir rotasyon hareketi kazanabilir ve bu, süper hücrenin karakteristik dönel hareketini başlatır.

  SÜPER HÜCRE ÖZELLİKLERİ:

  -Süper hücreler, genellikle izole bir şekilde (yani diğer fırtınalardan ayrı olarak) meydana gelir ve bu yüzden diğer konvektif fırtına türlerinden daha uzun ömürlüdür.
  -Yüksek rüzgar hızlarına, büyük dolu taneciklerine ve şiddetli yağışa neden olabilirler.
  -En tehlikeli süper hücreler, tornadolara neden olabilir.

  SÜPER HÜCRE HANGİ BÖLGELERDE SIKÇA RASTLANIR?

  -Amerika'da, özellikle Tornado Alley olarak bilinen bölgede (Oklahoma, Kansas, Nebraska, Texas gibi eyaletler) sıkça rastlanır. Bu bölgeler, kara ile denizden gelen sıcak ve soğuk hava akımlarının kesiştiği alanlardır, bu da süper hücre oluşumu için ideal koşulları yaratır.
  -Güney Amerika'da Arjantin, Urugay ve Brezilya'nın belirli bölgelerinde de süper hücre oluşumlarına sıkça rastlanır.
  -Avustralya'nın bazı bölgelerinde de benzer meteorolojik koşullar nedeniyle süper hücre oluşabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow