hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Murat Palta'dan “Gods, Monster & Men” sergisi

  Murat Paltadan “Gods, Monster & Men” sergisi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Murat Palta’nın x-ist’te gerçekleşecek olan ikinci kişisel sergisi “Gods, Monster & Men”, 3 Mart 2018'e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Palta mitolojinin güçlü sembolizmini özgün ve esprili diliyle yorumluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özellikle klasik minyatür formu ile popüler kültür öğelerini kendine özgü bir tarzla buluşturan Murat Palta, x-ist’te gerçekleşecek olan “Gods, Monsters & Men” isimli ikinci kişisel sergisinde bu kez mitolojinin tanrı, insan ve canavarları anlatım şekline odaklanıyor. Mitolojinin güçlü sembolizmini özgün ve esprili diliyle yorumlayan sanatçı, bugün varlıklarını hala sürdüren karakterleri sergisinde bir araya getiriyor.

  Osmanlı'da "Star Wars" olsaydı...

  Kaf Dağı'na ulaşmak kendimizi anlamak

  Gerek x-ist, gerekse de Rusya ve Fransa’da gerçekleşmiş olan öncül sergilerinde edebiyat ve sinema kültlerine odaklanan Murat Palta, "Gods, Monsters & Men" sergisinde yönünü mitolojinin tasvir biçimine çeviriyor. Tüm karakterlerin farklı yerlerde de olsa aynı zaman ve aynı dünyanın içinde yaşamını sürdürüyor oluşuna odaklanan sanatçı, “Günümüzde yaşanan ya da yaşanması muhtemel olaylarda tanrıların, insanların ve yaratıkların rolleri nelerdir, neler olabilir?” sorusunun cevabını arıyor. 

  Geleneksel sanatın sınırlarını genişletirken, popüler kültürün tüm absürt detaylarını koyu bir mizah anlayışıyla çalışmalarında kullanan sanatçı, farklı teknikler ve malzemelerle gerçekleştirdiği üretimiyle izleyici karşısına çıkıyor. Minyatürün tekil bir yüzeyde çoklu sahneleme fikrine dayalı yapısını üç boyutlu çalışmalara aktararak yarattığı suni derinlik algısı üzerinden sorgulayan Murat Palta; dokuma el halısı, kağıt ve MDF üzerine karışık teknik, duvar heykeli, video animasyon gibi çeşitliliği olan bir seçkiyle takipçilerini şaşırtacak. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Murat Palta’nın x-ist’te gerçekleşecek olan ikinci kişisel sergisi "Gods, Monsters & Men", 1 Şubat - 3 Mart 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow