hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Onur İsminin Anlamı Nedir? Onur İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Onur İsminin Anlamı Nedir Onur İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Onur ismi, Türkçe kökenli bir isimdir. Bu isim, ülkemizde çok sık tercih edilen kız ya da erkek çocukları için kullanılan isimler arasında yer alır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fakat bu isim, daha çok erkek çocukları İçin tercih edilir. Onur, insanın kendine karşı duyduğu saygı anlamına gelir. 

  Onur İsminin Anlamı Nedir? 

  Onur isminin anlamı, kişilerin gösterdiği şeref, saygı ve değer anlamına gelir. Onur ismi, ülkemizde çok sık kullanılan kız ve erkek çocukları için tercih edilebilecek özel isimler arasında yer alır. Ortalama olarak Türkiye’de %31 bu isim tercih ediyor. Türk Dil Kurumuna göre ise, iki farklı anlam taşıyan bu isim, bebekler için sık tercih edilir. Çok asil bir anlam taşıyan bu isim, genellikle erkek çocukları için de kullanılabilir. Onur ismi haysiyet, şeref ve izzet-i nefs anlamlarına gelir.

  Onur İsmi Kur'an'da Geçer mi?

  Onur ismi, Kur’an’ı Kerim’de geçen bir isim değildir. Ama anlamı güzel olduğundan bu isim çocuklara rahatça verilebilir. Çok güzel bir anlama sahip olan Onur isminin kullanılması da dinimizce caizdir. Hiçbir şekilde yasaklı isimler içinde yer almayan bu isim, dinimizce caizdir. Ebeveynler çocukları için rahatlıkla bu ismi tercih edebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Onur İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Onur isminin TDK sözlük anlamı sıkça araştırılıyor. Bu ismin TDK sözlüğüne göre iki farklı anlamı vardır. Bunlar ise şunlardır;

  İnsanın kendine karşı duymuş olduğu saygı,

  Başkalarının göstermiş olduğu saygının dayandığı şeref, değer anlamına gelir.

  Onur ismi, çok yalın ve asil bir anlama sahiptir. Herkes için rahatlıkla kullanılabilecek olan bu isim ise, sözlük içinde de çok önemli bir anlama sahiptir. Onur; kişinin kendine duymuş olduğu saygı, şeref ve değerler anlamına gelir. Bu isme sahip olan kişiler ise, kendine karşı oldukça büyük öz saygısı olan ve haksızlığa dayanamayan kişilerdir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow