Ercan Karakaş'tan "Bakur"un sansürüne tepki!

Ercan Karakaş'tan "Bakur"un sansürüne tepki!

Ercan Karakaş'tan "Bakur"un sansürüne tepki!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, filmlerin ve diğer sanat eserlerinin yasaklanmasına karşı olduklarını belirtti.

CHP Kültür ve Sanat Platformu adına yazılı açıklama yapan Karakaş, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca (İKSV) 34'üncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde, "Bakur / Kuzey" adlı belgesel filmin "kayıt ve tescil belgesi ile eser işletme belgesi" almadığı gerekçesi ile gösteriminin engellendiğini ifade etti.

Bu engellenmeyi protesto eden sinemacıları desteklediklerini ifade eden Karakaş, "Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in bir maddesi uyarınca,
festivallerde gösterilecek Türkiye'de üretilen filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğunu hatırlatarak, gösterimin iptalinden festival yönetiminin sorumlu tutulması iyi niyetten yoksun bir tutumun işaretidir" görüşünü savundu.

Festivalleri tümüyle denetimden muaf tutmak gerektiğini savunan Karakaş, şunları kaydetti:

"Ticari bir gösterim olmayan film festivalleri için 'eser işletme belgesi' istemek, sansürcü anlayışı farklı bir kılıf içinde aynen sürdürmektir. CHP olarak, filmlerin ve diğer sanat eserlerinin yasaklanmasına tümden karşıyız.

Yalnızca festivallerden değil tüm gösterimlerden sansürün ortadan kaldırılması ve denetimin yalnızca çocukların ruh sağlığını korumak amaçlı bir yaş kısıtlaması ile sınırlı kalması gerektiğine inanıyoruz.

Bu uygulamanın da özerk bir sinema kurumuna bağlı kurullar eliyle yapılmasını savunuyoruz. Sinemamıza ciddi bir darbe vuran bu uygulamanın ortadan kaldırılması için mücadele veren ve etkin bir mesleki dayanışma gösteren tüm sinema emekçilerini ve sinema örgütlerini kutluyor, sonuna dek yanlarında olacağımızı bildiriyoruz."

İKSV "Bakur" belgeselini programdan çıkarttı!

23 film festivalden çekildi, Radikal Halk Ödülü de iptal!

Festival de sansüre tepkili, yarışmalar ve kapanış iptal

Azize Tan ve Zeki Demirkubuz CNN TÜRK'e konuştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı "Bakur"da İKSV'yi suçladı

İKSV'den Azize Tan, "Bakur" filmi ile başlayan gelişmeleri açıkladı

Guardian festivalde "sansür" tartışmalarını yazdı