hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sol Ayağım Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Sol Ayağım Kitap Özeti...

  Sol Ayağım Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir Sol Ayağım Kitap Özeti...
  expand

  Sol ayağım kitabı, Herkesin okuması tavsiye edilen ve oldukça etkili konusu olan bir eserdir. 1954 yılında İrlandalı yazar Christy Brown tarafından yazılan bir otobiyografi türünde eserdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sol Ayağım Kitabının Konusu Nedir?

  Sol ayağım kitabının konusu kitabı yazan Christy Brown isimli yazarın kendi otobiyografisidir Christy Brown bir beyin felci geçirmesi sebebiyle sadece vücudunun sol ayağının işlevde kalması ve hayatını sol ayağı ile azim, cesaret ile olağanüstü yaşam savaşını anlatmaktadır. Sol ayak parmaklarının sadece işlevsel olması ve buna rağmen hayatını tek başına idame ettirebilmenin başarısını yazar bu kitabında işlemiştir.

  Sol Ayağım Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

  Sol ayağım kitabında başrollerin yer aldığı ve kitaptaki serüveni akıcı hale getiren karaterlere detayları ile bakıldığında;

  Öncelikle Christy yani kitabın başkahramanı ve yazarı beyin felci geçiren kişi olarak hayatını sürdürebilme azmi gösteren kahraman, Bay ve Bayan Brown kitabın başkahraman olan christy'nin anne ve babası, Christy'nin kardeşleri Tony, Jim ve Paddy, Christy kızkardeşleri Mona ve Lily olarak öne çıkmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sol Ayağım Kitap Özeti

  Beyin Felci Geçiren Christy doktorlar tarafından yaşam şansı verilmez ancak Christy yaşama o kadar sağlam tutunmuştur ki annesi Mrs Brown oğlunun çok özel olduğunu keşfeder. Annesi Mrs Brown doktorların umutsuz konuşmalarına aldırmadan oğlu Christy iyileşmesi için elinden geleni yapmaktadır.

  Zamanla Christy annesinin bu çabalarını karşılıksız bırakmayarak o ana kadar sadece bakışlarıyla çevresini gözlemlemiş daha sonrasında bir gün kız kardeşinin kendi ödevini yaparken christy bir anda içerisinden gelen bir dürtü ile sol ayak parmağı ile tebeşiri alır ve bir şeyler karalamaya başlar.

  Bu durum annesi için büyük bir sevinç ve oğlunun hayata tutunacağı konusunda artık herhangi bir kuşkusu kalmamıştır. Annesi Mrs Brown oğluna harfleri öğretebileceği umudu doğmuş ve öğretmeye başlamıştır.

  Christy Brown ilk olarak sol ayağı ile A harfini yazması ile birlikte azim serüveni başlamıştır. Harfleri öğrenen Christy ilk olarak onun yaşama tutunması için hayatını adamış annesi için yazdığı ilk kelime Anne olmuştur.

  Christy Brown Hakkında

  Christy Brown, İrlandalı yazar ve ressam olarak meslek hayatına devam etmiştir. Aslında İrlandalı bir ailenin 22 çocuğundan geriye kalan 13 çocuktan birisi olarak Dublin'de dünyaya gelmiştir. Doğum esnasında beyin felci ile dünyaya gelmiş çocukluk hayatı boyunca hiç hareket etmeden ve konuşma yetisini kullanamadan yaşama tutunmuştur. Christy Brown Sol ayağım isimli eseri aslında yazarın kendi hayatını anlatan ve yaşama tutunma azmini anlatan romanıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Christy Brown Kaç Eseri Bulunmaktadır?

  Christy Brown, sol ayağı ile daktilo yazmayı öğrenmiş ve bu sayede yazarlık hayatına ilk adımı atmıştır. Toplamda 11 adet eseri bulunmakla beraber aynı zamanda ressam kimliği ile ön plana çıkan nadir yetenekli ressamlar arasında yerini almıştır. Christy Brown hayata tutunmanın azim ve kararlılık ile engellerin aşılacağını gösteren çok iyi bir örnektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow