hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzun Hikaye Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Uzun Hikaye Kitap Özeti...

  Uzun Hikaye Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir Uzun Hikaye Kitap Özeti...
  expand

  Türk yazarlarımızın yazdığı pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında bulunan Uzun Hikaye kitabı Türk Edebiyatında büyük önemi bulunmaktadır. İlk olarak 2000 yılında yayınlanmış olan uzun Hikaye kitabı toplamda 115 sayfa olmaktadır. Özellikle kitap okumayı seven kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzun Hikaye Kitabının Konusu Nedir?

  Toplamda 115 sayfa sayısına sahip olan Uzun Hikaye kitabı >Dergah yayınları tarafından yayınlanmış bir kitaptır. Bu kitabın yazılmasının ardından kitaptan esinlenerek ayrıca Türk Sinemasına uygun film çekilmiştir. Uzun Hikaye kitabı 1940 yıllarını anlatmaktadır. Kitap bir Bulgar göçmen, olan ailenin başından geçen olayları anlatmaktadır. Hiç yerleşik düzene geçememiş olan aile pek çok zorluk yaşamıştır. 

  Uzun Hikaye kitabında genellikle adalet kavramı vurgulanmaktadır. Ana fikri ise hayatta nereye gidilirse gidilsin insan hayatın her zaman başlangıç noktasına geri gelecektir. İnsanlar büyük değişim beklese de tekrardan olduğun yere geri dönmektedir.

  Uzun Hikaye Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her kitapta olduğu gibi Uzun Hikaye kitabında da belli başlı karakterler bulunmaktadır. Kitap Bulgar göçmeni bir ailenin yaşadığı pek çok zorlu anlatmaktadır. Daha önce hiç yerleşmemiş olan bir ailenin yaşadığı zorluklar kitapta açıklanmaktadır. Uzun Hikaye kitabın başrol karakterleri şunlardır:

   - Ali: Münire'ye aşık olur ve birlikte kaçarlar. yakalanmamak için her şehri dolaşırlar.

   - Münire: Ali'nin karısı olmaktadır. İkinci çocuğuna hamile iken ölür.

   - Mustafa: Ali ve Münire'nin oğlu olmaktadır.

   - Celal: Çerçi Abdullah'ın oğludur. Yoksulluktan kas erimesi hastalığında tedavi edilmez. Yakın arkadaşı olduğu Ali ile aynı kıza arkadaş olur. Kendi yaptığı boncuklu bileklikleri babası satar ve para kazanırlardı. Bu kişiler ile beraber Uzun Hikaye kitabında başka karakterler de bulunmaktadır. Bu karakterler şunlardır:

  - Feride

   - Emin Efendi

   - Şeref

   - Tren Şefi

   - Gazozcu Nurettin

   - Mantocu

   - Üçgen Erdoğan

   - Belediye Başkanı

   - Selami

   - Ayla

   - Makasçının Kızı

   - Hademe

   - Okul Müdürü

  Uzun Hikaye Kitap Özeti

  Mustafa yaşındadır. babası ile ilişkisini kesmiş ve tek başına hayata atılmaya karar vermiştir. Ali ise dedesi ile beraber artık Bulgaristan'da yaşayamayacağına karar verir. Dedesi ile beraber İstanbul'a göç ederek toprakla uğraşmaya başlar. oturdukları mahallede Ali ve dedesi dışlanır. Dede ise her zaman doğruluğu savunan birisidir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ali Münire'ye görür ve aşık olur. Münire düşman ailenin kızıdır. BU aşkından vazgeçmek zorunda olan Ali fakir bir ailenin oğlu olmaktadır. Bu nedenle Münire'nin abisi kardeşlerinin zengin biri ile evlenmesini istemektedir. Bu sebepten dolayı Münire'ye şiddet uygulanır. Münire Ali'ye aşıktır. Fakat kavuşamayacaklarını bilmektedir. Bu nedenle beraber kaçmaya karar verirler.

  Tren istasyonuna binerek uzaklaşan Ali ve Münire kendilerine uygun yer bulana kadar yolculuğa devam ederler. Ali'ye trende sosyalist lakabı takılır. Fakat bu lakap o zamanlar birine küfür etmek ile eş değer olarak görülmektedir. Ali'nin istasyona kadar en yakını tren şefidir. Tren şefi Ali'ye eski bir tren vagonu gösterir ve orada yaşamaya başlarlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow