hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yaban Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Yaban Kitap Özeti...

  Yaban Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir Yaban Kitap Özeti...
  expand

  Yaban adlı kitap, Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından yazıldı. Konusu Kurtuluş Savaşında Sakarya Meydan Muharebesinden 1. Dünya Savaşı olaylarıdır. Yaban kitabının ana konusu kalkınmak isteyen ülkelerin ilk önce köylüsünü eğitmesi gerektiğini vurgulamaktır. Yani gelişim kentten değil, köyden başlamalıdır. Köylü cahil bırakılmamalıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaban Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir?

  Yaban, toplumsal içerikli bir kitaptır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından 1932 yılında Roman türünde yayımlandı. Kurtuluş Savaşında, Sakarya Meydan muharebesi döneminde başlayan ve 1. Dünya Savaşına kadar gelişen olaylara ışık tutmaktadır. Yaban kitabında, açık ve net ifade edilen konu, halkın eğitilmesi ve cehaletten kurtulmasının önemi vurgulanmaktadır.

  Ayrıca eğitimin köyden başlaması gerektiği, köylünün cahil bırakılmamasının önemi anlatılmaktadır. 1. Dünya Savaşına katılmak istemeyen halkı ısrarla savaşa katılmak istememelerini gören Ahmet Celal’in ikna çabalarını anlatır. Yaban Kitabında Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun hayat verdiği karakterler;

  - Ahmet Celal,

  - Salih Ağa,

  - Mehmet Ali’nin annesi,

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Emine,

  - Mehmet Ali,

  - İsmail,

  - Bekir Çavuş’tur.

  Yaban Kitabı Özeti

  Yakup Kadri Karaosmanoğlu, mağlup olarak biten 1. Dünya Savaşı sonunda, bir Anadolu köyüne yerleşerek halkı eğitme çabalarını vurgulamaktadır. Ahmet Celal, Köyde gördüğü cehaletin sona ermesinin önemini kavramıştır. Köy hayatına alışık olmadığı halde, vatan sevgisiyle yaşayan ve köylüyü cehaletten kurtarmaya çabalar.

  Mehmet Ali’nin Annesi; Bir avuç toprakla, azıcık aşıyla yaşayan bir kadındır. Adeta toprağı için yaşamaktadır. Saf bir kadındır ve başkalarının sözüne kolaylıkla itibar etmektedir.

  Salih Ağa; Çıkarları söz konusu olduğunda herkesi ezmekten çekinmeyen biridir.

  Mehmet Ali; kendisi Celal’ in emireridir. Ahmet Cemal’i de köye davet ederek farklı bir bakış açısı kazandırır.

  Emine; İsmail’in eşidir, Mehmet Ali’nin de kız kardeşidir. Aynı zamanda Celal’in özel ilgi duyduğu bir kadındır. İsmail ise Yaban kitabında, Emine’nin eşi olarak hayat bulmuştur.

  Bekir Çavuş; Askerlik görevini yapmış olan biridir. Bu nedenle halkı gözlemleyerek olayların yanlışlığının da farkında biridir. Fakat köylüye söz geçiremeyeceğini bildiğinden ses çıkaramamaktadır.

  Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Kurtuluş Savaşı temasıyla yazdığı Yaban kitabında Milli Edebiyat geleneğine bağlı kalmıştır. Yaban tezli bir roman olarak kurgulanmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaban, Kurtuluş Savaşı sonunda köye gelen bir yabancıya köylünün taktığı bir isimdir. Savaşta kolunu kaybeden Ahmet Celal’in bir Anadolu köyüne yerleşmesi sonunda gelişen olayları konu almaktadır. Aynı zamanda Yaban adı verilen Ahmet Celal, Yaban’ın başkahramanıdır. Önceleri bu adı kabullenmese de zamanla alışır.

  Ahmet Celal’in romantik oluşu kadar vatan sevgisi de göze çarpmaktadır. Ülkeler gelişmek istiyorsa köylüsünü eğitmekten başlamalıdır. Köylüyü cehaletten kurtaramayan milletler vatan sevgisini de aşılayamazlar. Zira köylüye karşı kendisinde üstün özellikler bulunduğuna inanmaktadır. Hatta “sağ kolumu bunlar için kaybettim” diyebilmektedir.

  Köylüler ise Ahmet Celal’i Türk olarak değil, Batılı bir aydın olarak görmektedir. Yaban, karakterleri ve Ahmet Celal arasında geçen olaylar özenle kurgulanmıştır. Toplumuna yabancı bir aydın olarak bilinen Ahmet celal, romantik ve bedbin bir kişi olarak okurun karşısına çıkmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow