hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yahya İsminin Anlamı Nedir? Yahya İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Yahya İsminin Anlamı Nedir Yahya İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Yahya, İbranice bir isimdir ve Türkçeye de İbranice dilinden geçmiştir. Yahya isminin anlamı tanrı, Allah (cc) lütfedendir demektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yahya İsminin Anlamı Nedir?

  Yahya, İbranice bir erkek ismidir. Yahya isminin anlamı Allah (cc) lütufkardır demektir. Ayrıca Yahya Zekerriya'nın (a.s) oğlu olan peygamberdir.

  Yahya İsmi Kur'an'da Geçer mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Yahya ismi Kur'an'da 5 kez geçer ve bu nedenle maneviyatı yüksek isimlerden kabul edilir. TDK sözlükteki anlamına bakıldığında Yahya isminin Allah (cc) ya da tanrı lütufkardır anlamı mevcuttur.

  Yahya İsminin Kişilik Özellikleri Nelerdir?

  Bu kişilerin karakterindeki en belirgin özellik duygusallıktır. Duygusal olmaları her şeye duygularıyla karar vermelerine sebep olur. Önemli bir karar alınacak olsa dahi mantıkları ile değil duyguları ile karar verirler. Bu nedenle bazı zamanlar üzülseler de sezgilerinin güçlü olduğuna inanırlar. Hayatlarının temelinde sevgi vardır ve felsefeleri de sevmek ve sevilmektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sevgilerini olabildiğince çok insana vermek ve herkese mümkün olduğu kadar yardım etmek isterler. Duygusallıkları iş yaşamlarını etkilese de her zaman bunda devam ederler. İyi niyetlerinin kullanıldığını hissettiklerinde orada daha fazla durmaz ve o insanlara daha fazla yardım etmezler.

  Yahya İsminin Olumlu Özellikleri

  Yardım sever ve cana yakın olmaları sosyal hayatlarının fazla olmasını sağlamıştır. İnsanları severler ve herkesle kolay bir şekilde anlaşabilirler. Eğlenmeyi ve eğlenceyi çok sevdiklerinden ev hayatından daha çok dışarıyı severler. Ailelerine düşkünlerdir ve iyi bir ebeveyn olabilirler. Duygusal olduklarından çabuk kırılsalar da ince ruhları sayesinde herkesi sevindirmenin bir yolunu bulurlar.

  Sorumluluk almaktan hoşlanırlar ve herkese yön vermeyi severler. İş hayatlarında mutlaka başarıyı yakalarlar. Maddiyattan daha çok maneviyata önem verirler. Kendilerinden yardım isteyen kimseyi geri çevirmez ve herkese olabildiğinden daha çok yardım ederler. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow