hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tüdanya kimdir, kaç yaşında, nereli? Tüdanya’nın hastalığı ne, sesini neden kaybetti?

  Tüdanya kimdir, kaç yaşında, nereli Tüdanya’nın hastalığı ne, sesini neden kaybetti
  expand

  ‘Seni Sevmeyen Ölsün’ şarkısını seslendirmesiyle ünlenen eski arabesk şarkıcılardan Tüdanya, bu akşam Şarkılar Bizi Söyler’e konuk oluyor. Asıl adı Hatice Döngü olan Tüdanya’nın hayatına dair detaylar merak ediliyor. Peki, Tüdanya kimdir, kaç yaşında, nereli? Tüdanya’nın hastalığı ne, sesini neden kaybetti? İşte Tüdanya ile ilgili bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her cumartesi Kanal D'de yayımlanan Şarkılar Bizi Söyler programı bu hafta ağırlanan konuklardan biri Tüdanya oldu. Tüdanya şarkıları ve hayatı programla birlikte yeniden merak edildi.

  TÜDANYA KİMDİR?

  Tüdanya, İzmir iline bağlı Bergama'da yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Gerçek adı ise Hatice Döngü'dür. Cengiz Özşener'in Pırlanta Pavyon'unda çalışmaya başlayan ve ilk yıllarda Türk Sanat Müziği söyleyen Tüdanya, 1983'te 'Sıra Sıra Dağlar' albümünü çıkartmış ve 700.000 satmıştır. Ardından gelen 'Azap', daha başarısız olsa da 1986'da 3. Albümü olan 'Seni Sevmeyen Ölsün' ile korsanlar hariç 2.000.000 satmıştır. Daha sonra bu parçanın yüzlerce cover'ı yapılmış, onlarca Sanatçı tarafından söylenmiştir.

  İzmir Fuar'da 11 yıl aralıksız çıkan tek şarkıcıdır. Şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de oynamıştır. 1995 yılında 'O Asker' şarkısı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri Arabesk en iyi kadın sanatçı ödülü kategorisinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri adayı olmuştur. 16 Ekim 2007 yılında Amasya'da verdiği konserin ardından, Tokat'ın Turhal ilçesinde düzenlenen bir başka konsere katılmak üzere giderken, Tüdanya yanında bulunan arkadaşları ile Aydınca mevkiinde trafik kazası geçirdi. Geçirdiği kazada yaralanarak kalça kemiği kırılır ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tüdanya kimdir, kaç yaşında, nereli Tüdanya’nın hastalığı ne, sesini neden kaybettiTÜDANYA’NIN HASTALIĞI NEDİR?

  2020 yılında kalp krizi geçiren ve 2022 yılında gırtlak kanseri tedavisi gören şarkıcı Tüdanya sesini kaybetti. Uzun bir süre Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yatan Tüdanya, artık konuşamıyor. Tüdanya sesini kaybetmeden önce son konserini 2018 yılında İstanbul Cahide'de vermiştir. 37. İstanbul Film Festivali'nin Arabesk sinema filminin 30. Yılı dolayısıyla organize ettiği gecede Gülden Karaböcek, Ayta Sözeri ve Demet Evgar ile birlikte sahne alan Tüdanya 'Seni Sevmeyen Ölsün' ve 'Huzurum Kalmadı' adlı şarkıları seslendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gırtlak kanserine yakalandıktan sonra sıkıntılı günler yaşayan Tüdanya'nın yardımına Şubat 2022 de sanatçı Haluk Levent koştu. AHBAP Derneği kurucusu Levent; "Çok, çok zor durumda. Kanser bir yandan evsizlik bir yandan. Haydi biz başarırız arkadaşlar!" diyerek sanatçı için yardım kampanyası başlattı.

  Tüdanya kimdir, kaç yaşında, nereli Tüdanya’nın hastalığı ne, sesini neden kaybetti

  TÜDANYA'NIN ALBÜMLERİ

  (1983) Sıra Sıra Dağlar

  (1986) Azap

  (1986) Seni Sevmeyen Ölsün

  (1987) Sen Bir Ömürsün

  (1988) Sen Yaşa

  (1989) Adın Sevgilim Olsun

  (1991) Dön

  (1993) Beklenen Tüdanya

  (1994) Söyle Güzel İsmin Ne

  (1995) Yüreğimde Depremler (Sen Sefa Geldin)

  (1999) Canım Sağolsun

  (2002) Allah Kerim (İşte Tüdanya)

  TÜDANYA FİLMLERİ

  1982- Sancı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1987- Yıllar

  1989- Canımdan Can İste

  1989- Canımın Canısın

  1989- Sen Yaşa

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow