hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anne ile İlgili Hadisler: Peygamber Efendimizin Anne ile İlgili Sözleri...

  Anne ile İlgili Hadisler: Peygamber Efendimizin Anne ile İlgili Sözleri...
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Anne ile ilgili hadisler, dilden dile dolaşmaktadır. Anneliğin kutsallığı bakımından, Hz. Muhammed cennetin dahi annelerin ayağının altında olduğunu ifade etmiştir. Küçük yaşta hem anne hem de babasını kaybederek yetim kalmış bir çocuktur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yetim ve öksüz olması dolayısıyla anne hasreti çekmiş her fırsatta anneliği yüceltmiştir. Peygamber efendimizin sözleri ve Kur'an ayetleri anneye saygı duyulması ve iyilik edilmesini önermektedir. 

  Anne İle İlgili Hadisler 

  Hz. Muhammed, anne- babasını kaybederek yetim kalmış bir çocuk olarak büyümüştür. Anne hakkının ödenemeyecek kadar yüksek bir vebal olduğunu sıklıkla vurgulamıştır. Bu da İslâm dininde annenin yüksek bir mertebesi olduğunu kanıtlamaktadır. Annelik hamilelikle birlikte başlamaktadır.

  Dokuz ay devam eden zor yolculuğun ardından anne ve bebek arasında ayrılmaz bağ oluşmaktadır. Çocuğunun her türlü ihtiyacını karşılayan annenin kutsallığı da buradan gelmektedir. Koşulsuz bakar, büyütür, uykusuzluk çeker, çocuğun hastalığında, eğitiminde, yaşam yolculuğunda daima yanında olmaktadır.

  Hayatı boyunca çocuğu için her türlü fedakarlığı yapan anneye öf bile denmemesi gerektiği ifade edilmektedir. Hz. Muhammed çok küçük yaşlarda anne hasretiyle büyüdüğünden annenin nasıl kıymetli bir varlık olduğunu anlatmıştır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anne ile İlgili Hadisler: Peygamber Efendimizin Anne ile İlgili Sözleri...Peygamber Efendimizin Anne İle İlgili Sözleri

  Peygamber Efendimizin anne ile ilgili sözleri etkileyicidir. Anne için ne yapılırsa yapılsın hakkının ödenemeyeceğini vurgulamaktadır. Bunlardan; Cennet annelerine ayakları altındadır. Sözü gündelik yaşamda sıklıkla kullanılmaktadır.

  Cihat sadece İslam adına savaşmak değildir. Ana- babaya bakıp ihtiyaçlarını karşılamakta bir cihattır. Cihad; Arapça bir kelimedir. Cehd kelimesinden, Cihat olarak Türkçe’ ye çevrilmiştir. Cihat sözcüğünün Türkçe anlamı ise çalışmak, emek vermek şeklinde ifade edilmektedir. Bu nedenle vatan uğruna savaşmak demek, cihat kelimesini anlamlandırmaya yetmeyecektir. Anne babaya saygı ve ilgi göstermenin de bir cihat olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca anne ile ilgili Kur’an ayetleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında;

  Lokma Suresinde 14. Ayet; Rab olarak, nice zorluklara katlanarak kendisini taşıyan anneye iyi davranmasını emrettik. Anne babaya iyilik edip Allah’tan başkasına kulluk edilmemesi önerilmektedir. Lokman suresinin sıklıkla okunarak önce Allah sonra ana-babaya minnet duyulması önerilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsra Suresinde 23. Ayet; Anne- baban yanında yaşlanırsa öf bile deme, gönüllerini okşayıcı sözler söyle. Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmeyeceğini ana-babaya iyi davranılması gerektiğini emretmektedir.

  Anneler hakkında söylenen hadisler ve Kur'an ayetleri herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir. Annelik yüce bir mertebedir. Anne, önce karnında taşıdığı çocuğunu doğduktan sonra da kalbine taşımaya devam etmektedir. Hastalıkta, sağlıkta, başarıda, üzüntüde asla pes etmeden kale gibi durmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow