hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruçluyken diş fırçalanır mı? Diyanet yanıtladı!

  Diş fırçalamak orucu bozar mı Oruçluyken diş fırçalanır mı Diyanet yanıtladı
  expand

  Ramazan ayında oruçluyken diş fırçalamak isteyen kişilerin ağız sağlığına bu dönemde de dikkat etmesi gerekiyor. Ağız içerisinde kalan yiyeceklerin yutma yoluyla oruca zarar vermesini engellemek amacıyla bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Peki, diş fırçalamak orucu bozar mı, oruçluyken diş fırçalanır mı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ramazan ayında sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de oruçluyken diş fırçalamak. Hem ağızda kalan yiyeceklerin oruçlu olunan esnada tükürük yoluyla boğaza gitmesini engellemek hem de ağız sağlı açısından diş fırçalamak büyük önem taşıyor. Peki, Ramazan’da dişler ne zaman fırçalanmalı ve oruçluyken fırçalamak konusunda Diyanet’in görüşü ne?

  DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

  İşte Diyanet’in oruç esnasında diş fırçalama yapılıp yapılamayacağına ilişkin paylaştığı o görüş; Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

  Oruçluyken krem ve merhem sürülür mü?

  ORUÇLUYKEN DİŞ FIRÇALANIR MI?

  Yani Diyanet’in açıklamasında yer alan bilgiler doğrultusunda oruçluyken diş fırçalanabilir ancak boğaza su veya macun kaçması durumunda oruç bozulur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banyo yapmak, yıkanmak orucu bozar mı?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow