hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şifa Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Şifa Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Şifa Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Şifa Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Hastalanma durumunda en çok okunan dualardan bir tanesi de Şifa duası olmaktadır. Müminler hastalıktan kurtulabilmek için ilk başta Şifa duasını okumaktadır. Bu sebeple de konuyla alakalı aramalar yoğun bir biçimde devam etmektedir. İslam dünyası ibadetlerin beraberinde okudukları dualar ile de Allah'tan yardım dilemektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlığın her şeyden değerli olmasından dolayı şifa duası sık olarak okunmaktadır. Hastalıklardan kurtulmak için veya herhangi bir hastalığa yakalanmamak amacı ile en çok okunan dualar arasında şifa duası yer almaktadır.

  Şifa Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

  Şifa duasının Arapça okunuşu şu şekilde ifade edilmektedir: "Ezhibil-be'se rabben'nasi eşfi ve enteş'şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame." biçiminde olmaktadır.

  Şifa Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

  Şifa duası en etkili olan dualardan bir tanesidir. Şifa duasının Türkçe anlamı şu şekilde olmaktadır: "Bu hastalığı bitir, ey insanların Rabbi! Bize şifa ver çünkü bir tek sen şifa verirsin. Senin verebileceğin şifadan başka bir şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki bize, hiçbir hastalık kalmasın." Biçiminde ifade edilmektedir.

  Şifa Ayetleri Hangileridir?

  Hastalanan bir kişi, ölüm ya da ihtiyarlık dışında her hastalığa karşı adeta bir şifa olduğunun bilincinde olmaktadır. Bu bilinç ile profesyonel hekimlere başvurularak mevcut tedavi yolları aranmalıdır. En önemli olan da Yüce Allah'a sığınarak şifa bulabilmesi için dua etmelidir. Bu amaç ile bazı âlimler de Kur'an-ı Kerim içerisinden şifa konulu olan ayetlerin okunmasını tavsiye etmişlerdir. Şifa için okunmakta olan bazı ayetler şu şekilde ifade edilmektedir: Tevbe, 9/14; Nahl, 16/69; Yûnus, 10/57; Fussılet, 41/44, Şu'arâ, 26/80 biçiminde olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şifa Duasının Faziletleri Nelerdir?

  Kur'an-ı Kerim içerisinde şifa konulu olan bazı ayetler mevcut halde bulunmaktadır. Bahsedilen ayetlerin çeşitli hastalıklara karşı şifa niyeti ile birlikte okunması tavsiye edilmektedir. İnsanlar için en önemli olan şey sağlıktır ve herhangi bir hastalık ile karşılaşılma durumunda şifa için Yüce Allah'a dualar edilmektedir. Hadis kaynakları içerisinde Peygamber Efendimiz olan Hz. Muhammed'in okumuş olduğu şifa duasına da yer verilmiştir.

  Hz. Âişe'den (r.A.) şu biçimde rivayet edilmiştir: "Hz. Peygamberimiz (s.A.S.), hasta olan pek çok akrabalarının üstüne okuyarak sağ eli ile onları sıvazlar ve ardından şöyle söylerdi: "Ezhibil-be'se rabben'nasi eşfi ve enteş'şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame." Biçiminde dua okurdu. Bu açıdan bakıldığında şifa duası en tesirli ve en önemli olan duaların arasında yer almaktadır. Şifa duası ile Allah’ın izni ile hastalıklar şifa bulmaktadır, Acıları ve yaraları hafiflemektedir. Hasta olan kişiler hastalıklarının tedavi yolarını araştırmalı ve bu konuda uzman olan doktorlara görünmelidir. Daha sonrasında ise Allah'a tevekkül ederek ondan şifa vermesini dilemelidir. Allah izin verdiği sürece her şey mümkün olmaktadır. Ölüm ve yaşlılık dışında şifa duası bütün hastalıklar için okunabilmektedir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA