hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı? Diyanet'in Açıklaması... Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir Mi?

  Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanetin Açıklaması... Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir Mi
  expand

  On bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayının gelmesinin beraberinde insanların en önemli gündeminin orucu bozan ve bozmayan durumlar oluşturuyor. Bu doğrultuda on bir ayın sultanı Ramazan'ın gelişi insanlar tarafından oldukça büyük bir mutluluk ve heyecan ile karşılanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar mı?

  Ezan okunurken su içmek orucu bozar mı sorusu çok fazla merak edilen sorular arasında ilk sıralarda kendisine yer bulmaktadır. Bu soruya cevap arayan insanlar internet üzerinde yanıt bulmak anlamında ciddi araştırmalara yönelmektedir. Bu bakımdan cevabı son derece büyük önem arz eden konu başlıklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bu sorunun yanıtı ise şu şekilde verilmektedir: Sahurda ezan okunduğu esnada, oruca başlama saati olan imsak vaktinin girmiş olmasından dolayı yenilip içilmemesi gerekmektedir. Bu durum neticesinde ise ezan okunması esnasında su içmek orucu bozan bir unsur oluşturmaktadır. O gününün orucunu tutmaya niyetlenmek isteyen kimse, ancak sabah ezanına kadar olan süre içerisinde bir şeyler yiyip içebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diyanet'in Açıklaması... Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir mi?

  "Takvimlerde gösterilmekte olan "imsak", oruca başlama zamanını ifade etmektedir. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona ermiş olduğu, yatsı namazının vaktinin de çıkıp sabah namazı vaktinin girmiş oluğu andır. Sabah ezanı da imsak vaktinin başlamasıyla birlikte okunmaktadır. Bundan dolayı ezanın okunmaya başlaması ile birlikte yeme ve içmeyi terk etmesinin gerekliliği söz konusudur. Ezan okunmaya başladığı esnada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak su içilmemelidir. Su içilmesi durumunda oruç bozulacağından dolayı kaza gerekmektedir.

  Ancak burada ezan okunmaya başlamasından önce imsak vaktinin girmiş olup olmadığına bakmak önem arz etmektedir. Çünkü takvimlerde verilmiş olan imsak vakti girdiğinde ezan okunmuyor olsa dahi yemek ve içmekten kaçınmak gerekmektedir. Bu anlamda ezan okunuyor olmasından önce imsak vaktinin girip girmemiş olduğunun baz alınması çok önemlidir.

  Öpmek, öpüşmek orucu bozar mı? Oruçluyken eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

  Kaynak: Makalenet

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow