hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gargara Orucu Bozar Mı? Diyanet'in Açıklaması... Oruçluyken Gargara Yapılır Mı?

  Gargara Orucu Bozar Mı Diyanetin Açıklaması... Oruçluyken Gargara Yapılır Mı
  expand

  Ramazan ayının yaklaştığı dönemlerde en çok araştırılan konuların başında oruç gelmektedir. Oruç tutan kişiler bu dönemde orucu bozan durumlardan uzak durmaya çalışmaktadır. Merak edilen bir durumda oruçluyken gargara yapmaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gargara yapmak oruçlu olduğunuz zamanlarda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Diyanet tarafından da bu konuda bir açıklama yapılmıştır. Oruçlu olduğunuz dönemde bu açıklamalara göre hareket edebilirsiniz. 

  Gargara Orucu Bozar mı?

  Ramazan'da oruç tutmak Müslümanların önem verdiği konulardan birisidir. Oruçluyken kötü davranışlardan uzak durmak gereklidir. Ayrıca yeme ve içme durumları orucun gereklerine göre yapılmalıdır. Niyet edip oruç tutmaya başladıktan sonra orucu bozacak her türlü davranış yasaktır ve yapılmamalıdır. Oruçluyken gargara yapmak ise her Ramazan döneminde tartışmalara neden olmuştur.

  Gargara yapmak, suyu yutmadıktan sonra orucu bozmaz. Sonuçta, oruç boyunca bir şey yiyip içmemek gerekir. Herhangi bir şey yiyip içtiğiniz zaman oruç bozulabilir. Ancak, gargara yaparken suyu yutmayacağınız için orucu bozmaz. Bu duruma dikkat etmenizde fayda vardır. Oruçluyken yasak olan durumlardan uzak durmak lazımdır. Oruçluyken gargara yapmanız gerekiyorsa eğer dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gargara yapmak genellikle abdest alırken ağzı çalkalamaya benzer. Oruçluyken abdest almak orucu bozmaz. Çünkü ağız çalkalanırken su yutulmaz. Gargara yapılırken de su yutulmaması lazımdır.

  Diyanet'in Açıklamasına Göre Oruçluyken Gargara Yapılır mı?

  Oruçluyken gargara yapılması konusunda diyanetin açıklaması bulunmaktadır. Bu açıklamaya göre oruçluyken gargara yapıldığında su yutmamak kaydı ile oruç bozulmaz. Tabi gargara yaparken buna özen göstermeniz lazımdır. Aksi halde su yutarsanız orucunuz bozulabilir.

  Oruçluyken gargara yapmak orucu bozmasa da çok gerekli değilse eğer gargara yapılmaması tavsiye edilir. Çünkü orucu bozacak bir durum yaşanabilir. Bu yüzden gargara işlerini oruçlu olmadığınız dönemde yapmanız daha uygundur. Bu konuya hassas ve duyarlı olarak orucunuzu tutabilirsiniz. 

  Öpmek, öpüşmek orucu bozar mı? Oruçluyken eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

  Kaynak: Makalenet

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow