hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı! Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınır?

  Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınır
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Bin aydan daha hayırlı olarak kabul gören Ramazan ayı ile birlikte teravih namazının kılınışı araştırılmaya başlandı. Teravih namazı Ramazan ayında İslam aleminin kıldığı nafile bir namazdır. 2024 Ramazan ayının ilk Teravih namazı 10 Mart Pazar akşamı kılındı. Teravih namazı, orucun değil, Ramazan'ın sünnetidir. Bu sebeple oruç tutmayan hasta ve yolculara da teravih kılmak sünnettir. Peki, Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınır? İşte Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı detayları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teravih rahatlamak, dinlendirmek anlamına tervîha kelimesinin çoğuludur. Müslümanların mübarek ayı Ramazan'da kılınan nafile bir namazının da adıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in kıldırdığı bu namazı kılmak sünnettir. Kadınların ve erkeklerin cemaatle birlikte camide veya evde tek başına kılabildiği teravih namazının cemaatle kılınması makbuldür. Sadece Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınır.

  TERAVİH NAMAZI KAÇ REKAT NASIL KILINIR?

  Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda 20 rekat olarak kılınır. Hz. Muhammed teravihi cemaatle kıldırdıkları zaman 8 rek'at olarak kıldırmışlar, Ashâb da evlerinde bu namazı 20 rek'ata tamamlamışlardır. 20 rek'atın tamamının mescidde kılınmaya başlaması, Hz. Ömer zamanından itibarendir. O günden beri de 20 rekat olarak camilerde kılınmıştır.

  Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını 8 rekât olarak da kılabilirler. Teravihi en faziletli kılma şekli, 10 selâm ile ikişer rek'atlar halinde kılmaktır. Yaygın olan kılma şekli ise, 4 rek'atta bir selâm vermek suretiyle kılmaktır. 6 rek'atta bir selâm vererek de kılınabilir. Teravihi iki rek'atta bir oturmak suretiyle tek selâmla 20 rek'at birden kılmak da mümkündür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak gece namazlarını 8 rek'attan çok olarak bir selâmla kılmak mekruh olduğundan teravihi de bu tarzda kılmamalıdır. Teravih kaç selâmla kılınırsa kılınsın, iki rek'atta bir mutlaka oturarak kılınmalıdır. Eğer iki rek'attan sonra oturmayıp 4 rek'atta bir oturulmuş ise, o 4 rek'atlar iki rek'at sayılır. Selâm verilmese bile, her iki rek'at sonunda mutlaka oturulmalıdır.

  Zira Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

  “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini (teravih vb.) ibadetlerle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Teravih, 1 (2008); Müslim, Namaz, 173 (759). Teravih namazı, yatsı namazının son iki rekât sünneti kılındıktan sonra eda edilir, yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ise genellikle teravihten sonra kılınır.

  Teravih namazı her iki rekâtta bir selamla kılınacaksa sabah namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selamla kılınacaksa, ikindinin sünneti gibi kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilmez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınırDİYANET’E GÖRE TERAVİH NAMAZI KILINIŞI

  Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

  Niyet:

  Euzü Besmele çekilerek teravih namazına niyet edilir. “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için teravih namazını kılmaya.” Sonra tekbir alınır ve eller bağlanır.

  1. Rekat

  Sırasıyla "Sübhaneke duası" okunur, "Euzü besmele" çekilerek "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okunur. Rüku ve secde yapılır.

  2. Rekat

  "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur rüku ve secde yapılır ardından tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okunur ve selam verilir. Eğer 4'er rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları" okunur sonra üçüncü rekata kalkılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3. Rekat

  "Sübhaneke", "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku ve secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.

  4. Rekat

  "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku secde yapılırak oturulur. Bu oturuşta "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"ı okunduktan sonra sağ ve sol tarafa selam verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder.

  Teravih namazından sonra okunan dualar neler? Teravih namazından önce ve sonra okunan dualar!

  TERAVİH NAMAZI YATSI NAMAZINDAN ÖNCE Mİ KILINIR?

  Teravih namazı, yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihten önce de kılınabilir. Teravih namazı her iki rekâtın sonunda selam verilerek kılınır. Dört rekâtta bir selam verilerek de kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilemez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan, yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınırEVDE TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

  Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. 

  - Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

  - Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp eller bağlanır.

  -Sübhâneke okunur.

  -Sübhaneke'nin okunması bitince, Eûzü-Besmele, Fatiha ve bir sûre okunur. Rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

  - Besmele, Fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secde yapılır ve oturulur. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta "Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik" okunur ve üçüncü rekata kalkılır.

  - Üçüncü rekatın başında Sübhaneke okunur. Sonra Eûzü-Besmele, Fatiha ve bir sure okunur. Sonra rükû ve secdeler yapılarak dördüncü rekata kalkılır.

  - Besmele, Fatiha ve bir sure okunur ardından yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.- Bu son oturuşta da Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli okuduktan sonra selâm verilir. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

  - Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

  - Sonra da vitir namazı kılınır.

  Enderun usulü teravih namazı nedir, nasıl kılınır? 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow