hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  11 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 11. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  11 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 11. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Gebelik döneminde anne adayları bebeklerinin gelişimini an be an takip edebilirler. Özellikle de hafta hafta gebelik takibi yapılır. Önemli olan bebeğin anne karnındaki gelişimidir. Gebeliğin 11. haftasında bebekte bazı temel değişimler meydana gelebilir. Bebeklerin anne karnındaki gelişmiş halleri yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. Bu süreçte bebekler annelerinin karnında ellerini açıp kapatmaya da başlayabilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  11 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  Hamileliğin her dönemi apayrı bir öneme sahiptir. Özellikle de gebeliğin 11. haftasında bebeklerin boyu neredeyse 2,54 ya da 3,81 cm arasında değişir. Bebeklerin uzunluğu da genellikle olgunlaşan bir ceviz büyüklüğünde olur. Bebeğin gelişmesi anne karnında sürekli olarak değişim gösterir. Bu dönemde ultrason görüntülerine de bakılır. Gebelik sürecinde 11. hafta itibariyle anne karnında bulunan bebeğin ayakları görünmeye başlar. Bebeklerin diş etlerinin alt tarafında minik minik dişler de oluşmaya başlayacaktır. Gebeliğin 11. haftasında bebeklerin kemiklerinin de büyük bir bölümü gelişmeye başlar. Kemiklerde ise hızlı bir sertleşme meydana gelecektir. 

  Hamileliğin 11. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamilelik sürecinde anne adayları pek çok detaya dikkat etmeliler. Özellikle de bebeğin gelişimi noktasında rutin doktor kontrollerine gidilmelidir. Mide bulantılarının önlenmesi için doktorun verdiği beslenme programı uygulanmalıdır. Gebeliğin 11. haftasında en çok dikkat edilmesi gereken annenin sağlıdır. Bu dönemde annenin hasta olmaması gerekir.

  Annenin hasta olması durumunda bebeğin gelişiminde de pürüzler meydana gelebilir. Çünkü gebeliğin 11. haftasında bebeklerin de iç organları gelişmeye başlar. Bu nedenle annenin hasta olması bebeğin gelişimini etkiler. Anne adayları genellikle hasta kişilerden uzak durmalıdır. Hasta kişiler annenin bağışıklık sisteminin düşmesine de neden olabilir. Anne adayları bu dönemde kalabalık bazı ortamlardan uzak durmalılar. Düzenli beslenmeye çalışan anne adayları özellikle bu süreçte sigara ve alkolden de uzak durmalılar. 

  Gebeliğin 11. Haftasında Riskler Nelerdir?

  Gebelik süresi boyunca bazı detaylara dikkat edilmelidir. Özellikle anne adayları hamileliğin 11. haftasında düşük riski yaşayabilirler. Bebek anne karnında gelişmeye başlar. Bu nedenle sık cinsel ilişki, ağır kaldırmak ya da yüksek yerlere uzanmak tehlikeli olabilir. Gebeliğin 11. haftasında anne adaylarının ağır sporlar yapması da önerilmez. 

  Gebeliğin 11. Haftasında Beslenme Nasıl Olmalı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anne adayları gebeliğin 11. haftasında ara öğünler atlanmamalıdır. Bunun yanı sıra Omega 3 açısından zengin besinler tüketilmelidir. Haftanın belli günlerinde beyaz ve kırmızı et tüketilmesi önerilir. Beslenme düzenine süt, peynir ve yoğurt de eklenir. Anne adayları genellikle ceviz, fındık ve balık gibi besinleri tüketmeliler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow