hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  17 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 17. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  17 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 17. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Hamilelik, belirli süreçlerin başladığını ve hamile adayının ve eşinin dikkat edeceği birçok unsurların meydana geldiği aşamaların topluluğu olarak belirtilmesi uygun olacaktadır. Hamilelik döneminin her bölümünde hamile adayının dikkat etmesi ve belirli kriterler uyması gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  17 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  17. Hafta anne içinde, baba içinde heyecanlı bir dönemin başlangıcı olarak geçmektedir. 17. hafta içerisinde annenin biraz daha dikkat etmesi ve bebeğin sağlığı için bazı tedbir ve önlemlerin alınması gerekmektedir. 17. haftalık döneminde bebeğin organları hızlı gelişmeye devam etmek ile birlikte, insan suretini büyük bir ölçüde tamamlamış olmaktadır. Söz konusu dönemde bebek eklem yerlerinde hareketlilik dönemine başlayacağı ve gerekli yağ oluşumu başlamaktadır. Ter bezlerinin oluştuğu 17.haftada anne adaylarının sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir.

  Hamileliğinin başlamasından itibaren her dönem farklı tedbir ve önlemlerinin oluşturmaktadır. Yeterli önlemlerin alınması ve zorlu bir hamilelik döneminin geçmesi, anne ve bebeğin sağlığı açısından olumsuzlukların yaşanmasına neden olacaktır. Gebelik süreci içinde, uzman doktorların kontrolünde ve vermiş olduğu bilgiler uygulanması gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamileliğin 17. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  17. hafta itibariyle anne adaylarının tütün ve alkolü zararlı maddelerinin tüketiminden uzak durulmalıdır. Bebeğin ve annenin sağlığı açısından zarar madde tüketimi birçok risklerin oluşmasına neden olmaktadır.

  17. haftanın başlamasıyla anne adayının sağlık ve beslenme süreçlerine daha dikkatli yaklaşması, kalsiyum ve protein gibi ihtiyaçların yeterli düzeyse alınması gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki, hamilelik döneminde anne hem bebek için, hem de kendi beslenme ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir.

  Vajinal akıntılar 17. hafta ile birlikte dikkat edilmelidir. En çok bu dönemlerde vajinal akıntıların görülmesi, uzman doktorları aracılığıyla yardım talep edilmelidir.

  Hamileliğin 17. haftasında görülen beyaz ve açık sarı akıntılar iltihap ve enfeksiyon olmayıp, hamileliğin süreci içinde görülen bir aşama olarak geçmektedir.

  Yoğun akıntıların yaşanması halinde ped kullanımı ile tedbir ve önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir.

  Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekilen Unsurlar Nelerdir?

  Uzman hekimlerden bilgi alınmadan ilaç kullanımı kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. İlaç kullanımı bebek ve anne adayı için daha büyük rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlıksız besin tüketiminden uzak durulmalıdır. Katkı maddeli besinlerin kullanımı ve aşırı yağ tüketilmemelidir.

  Uzun yolculukların yapılması yorucu ve bebeğin sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Yakın mesafe yolculukların tercih edilmesi hatta belli süreçten sonra hiç yapılmaması gerekmektedir.

  Hamilelik döneminde yatış pozisyonun belirlenmesi bebeğin ve anne adayanın sağlığı için önemlidir. Bebeğin rahat edebileceği pozisyonlarda yatılması, risklerin önlenmesi aşamasında gereklidir.

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow