hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  18 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 18. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  18 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 18. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Hamilelik süreci, anne adayının en hassas olduğu dönemlerden biridir. Bu süreçte bebekte annede farklı belirtiler yaşar. Gebeliğin daha dikkatli takip edilebilmesi için haftalara göre olabilecek durumlar ve dikkat edilmesi gerekenler incelenmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gebelikte her haftanın ayrı bir önemi olduğu gibi gelişim ve kontrol açısından 18. haftada mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle anne adayları yaşayacakları duruma hazırlıklı olmak adına öncesinde bilgi sahibi olabilir.

  18 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  Gebelikte 18. hafta, artık anne adayının yavaş yavaş rahatlamaya başladığı dönemdir. Çünkü bu dönemde bulantı, baş dönmesi gibi reaksiyonlar azalır ve kaybolur. Anne adayı eski enerjisine kavuşmaya başlar. Ayrıca bu dönemde kilo alış hızı artar. Bebek daha belirgin hale gelir. Bu nedenle ultrason için ideal bir haftadır. Anne ve bebek arasında güçlenen bağla beraber anne adayı bu haftadan itibaren bebeğin hareketlerini daha rahat hissedebilir.

  Hamileliğin 18. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Hamileliğin 18. haftası, artık riskli dönemlerin geride kaldığı zaman dilimidir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlardan ilki orantılı kilo alımıdır. Anne adayı bulantılı ve zorlu dönemi geride bıraktığı için daha fazla yiyecek tüketmek isteyebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye en çok dikkat edilmesi gereken zamandır. Aşırı kilo alımı ve zararsız yiyecek tüketimi hamilelik sürecini ve doğumu daha zor hale getirebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamilelikte 18. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

  18. hafta bebek gelişiminde en büyük adım artık bebek sesleri duyabilir. Gözleri ve yüzü daha belirgin hale gelmiştir. Anne karnında 18 haftalık bebek ortalama 200 gr ve 15 cm civarında olur. Bebeğin artık emme ve yutma refleksleri oluşmuştur. Bu hafta bebeğin parmak izleri de oluşur. El ve bacak hareketleri daha da hızlanırken iç organları hızla gelişime devam eder.

  Gebelikte 18. Hafta Doktor Kontrolünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Gebelikte 18. hafta 2. trimester dönemine girmektedir. Bu haftada doktor kontrolüne gitmek için uygun bir zamandır. Çünkü bebekte değişimler gözlenir. Anne ile arasındaki bağın daha güçlü olduğu bu süreçte bebeği görmek anne adayına da iyi gelecektir. 18. hafta doktor kontrolünde artık plasenta ve doğum kordonları daha belirgin olduğu için olası doğum tarihi hesaplanabilir.

  Yani 18. hafta doktor kontrolünde doktorunuza mutlaka doğum tarihini sormalısınız. Size tahmini ve yakın bir tarih verecektir. Ayrıca bu hafta ultrason kontrolünde olası bir çoklu gebelik varsa daha net saptanabilir. Cinsiyet bazı bebeklerde belli olabileceği için yine doktora sorulabilir ancak henüz erken biz zaman dilimi olduğu unutulmamalıdır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow