hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  19 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 19. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  19 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 19. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Gebelik bir diğer ismiyle hamilelik her anne adayı için en önemli süreçlerden bir tanesidir. Hamilelik zamanı yani süreci 9 ay gibi bir zamandır. Bu zamanı haftalara bölersek ortalama 40 hafta sürebilmektedir. Dolayısıyla da bu 40 haftanın her bir haftası ayrı ayrı geçmekte bazı etkilerini haftalara göre göstermektedir. Gebeliğin 19. haftası da hamileliğin orta kısmı diyebiliriz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  19 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu 

  19 haftalık gebelik demek 4 ay 13 gün demektir. Yani neredeyse gebeliğin yarısına gelinmiş demektir. 19 haftalık gebelikte bebek anne karnında değişmeye devam ederken anne de dışarıda hala bazı değişimler yaşamaya devam eder. 

  Annenin burun tıkanıklığı 19. hafta da artık iyice artmıştır. Çünkü hormonlar sebebiyle mukoza hızla artmaya devam etmektedir. Bu burun tıkanıklığı elbette ki geçicidir. Anneyi çok rahatsız ettiği durumlarda hiçbir ilaç kullanmadan doktorunuza başvurmalısınız. 

  19. haftaya gelene kadar annenin cildinde bazı değişiklikler meydana geldi. İşte bu dönemde sonra bu cilt rahatsızlıkları iyice belirginleşecektir. Yine hormon ve büyüyen rahim bunun nedenidir. Hatta bu cilt durumuna gebelik maskesi de denmektedir. Bu maske alın, çene ve yanaklarda yama benzeri kızarıklık durumudur. Kalıcı olmamakla beraber güneşte daha fazla belirgin hale gelmektedir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kasılmalar, hafif ağrılar, reflü ve kabızlık durumları 19. haftada daha da belirginleşebilir. Bu durumun hafiflemesi için bol su tüketmek, egzersiz yapmak, az ve sık beslenmek gereklidir. Annenin bu dönemde kalori ve enerji ihtiyacı artacaktır. Bu ihtiyacı da ancak besinlerden karşılayabilir. Kiloların bir bölümü zaten doğumda gidecektir. Geriye kalan bölümünü de doğumdan sonra sporla verebilirsiniz. Bu sebepten dolayı enerji ihtiyacınızı karşılamaktan geri kalmayın. 

  19 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  19 haftalık gebelikte artık anne karnındaki bebeğin duyu organları tamamıyla gelişmiştir. Anne karnındaki bebeğin beyin fonksiyonları hızla gelişmeye devam eder. Vücut hareketleri kontrol edilmeye başlanır. Hatta bu haftada beyin görme, duyma, hissetme ve tat alma duyularına yönelik olacak şekilde komutlar gönderir. 

  Hamileliğin 19. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Gebelik bir süreçten meydana geldiği için bu sürecin hemen hemen her aşamasında zaten dikkat edilmesi gereken bazı şeyler mevcuttur. 19. haftada annenin karnı büyümeye başlar. Hatta bazı annelerde bir hayli bu karın büyüktür. Bu da annenin hareketlerini sınırlandırır. Örneğin bir anne çorap giyerken bile zorlanabilir. Fakat burada önemli olan annenin hareket halinde olmasından vazgeçmemesidir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamile yogası ya da hamile pilates gibi sporlar 19. haftada da anneye yapılması önerilen egzersizlerdir. Bu haftada düşme ve kayma gibi kazalara çok dikkat edilmelidir. Çünkü karnın büyümesi ağırlık merkezini değiştirecektir. 

  Karın büyümesi annenin duruşunu da değiştirebilir. Kambur durmamaya ve yürümemeye özen gösterin. Bu durum bel ağrılarınıza etkileyecektir. 

  19. haftada da bol su içilmesi annenin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmaması için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu haftada açılan iştah annenin çok hızlı kilo almasına neden olabilir. Yemek yemek kontrol edilmelidir. 

  Bu haftada güneşe çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü hamilelik lekeleri daha da koyulaşabilir. Cildinizdeki çatlaklar artık daha da fazla artacaktır. Bu durum için kakao yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağları cildinize sürebilirsiniz. Bu dönemde magnezyum ve kalsiyum içerikli gıdalar tüketmek kramplarınızı hafifletecektir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  19 Haftalık Gebelikte Bebeğin Durumu 

  19 haftalık gebelikte anne karnındaki bebeğinizi önemli bir durum beklemektedir. Bebeğin cilt yüzeyindeki vernix tabakasının oluşması bu haftada olacaktır. Hatta son 3 ayda bu tabaka en kalın halini alır. Bu tabakanın varlığı bebeğin cildinin amniyon sıvısının asitli yapısından korumak içindir. 

  Bu haftada bebeğin tüm vücudu ince bir tüy tabakasıyla kaplanmıştır. Hatta göz kapakları ve dudakları da buna dahildir. Kas gelişimi devam eden 19 haftalık bebek kollarını oynatabilir ve anne karnına tekmeler atabilir. 

  Bu haftada bebeğin yağ dokuları kalınlaşır. Bu yağ dokuları bebeğin vücut ısını sabit tutar ve hatta doğumdan sonra da bebeğin sıcak olmasını sağlar. Bu haftada bebeğin sinir sistemi ve cinsel organları da gelişmiştir. Bu yüzden cinsiyet de rahatlıkla tespit edilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow