hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  29 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 29. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  29 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 29. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Hamileliğin başlamasından itibaren doğum zamanına kadar her dönem oldukça önemlidir. B dönemde bebeklerin gelişimleri farklı aylarda görülmektedir. Bu değişimler anne adaylarında da görülmektedir. Bu dönemlerden olan 29. haftada ne gibi değişikler olduğu ve nelere dikkat edilmesi gerektiği anne ve baba adayları tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  29 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  29 haftalık gebelik boyunca anne karnındaki bebekler gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme ve gelişme vücudun kas ve yağ dokusunu arttırarak yapmaktadır. Ayrıca bir yandan kemik gelişimi de devam etmektedir. Özellikle bu dönemde anne adayları bebeklerin tekmelerini saymaya başlayabilir. 

  29 haftalık gebelikte bebeklerin kilo alması ve büyümesi artacağı için rahim içerisinde yeteri kadar yer bulunmamaktadır. Bu nedenle dar bir alanda yapılan hareketlerin hissedilmesi de daha belirginleştirmektedir. Karın bölgesindeki genişleme devam ederken anne adayları farklı değişimlerde yaşamaktadır. 29 haftalık hamilelikte görülen semptomlardan bazıları şunlardır:

  - Kabızlık

   - Karın ve kasık ağrıları

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   - Nefes darlığı ve kasılmalar

   - Bağ ağrısı

   - Kilo alımı

   - Hemoroid

   - Preeklampsi

   - İdrar sıklığında artış

   - Duygu durumda dalgalanmalar

   - Bacak krampları

   - Yorgunluk

  29 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Gebeliğin her döneminde beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle 29. haftada da anne adayların beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dönemde uygulanması gereken en önemli alışkanlık yaşam tarzı alışkanlığı dengeli ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanmasıdır. Bu beslenme aynı zamanda büyüme ve gelişme gösteren bebek için de büyük önem taşımaktadır.

  Bu dönem için önemli mineral kalsiyumdur. İskelet sistemi başta olmak üzere anne karnındaki bebek kasları, sinirleri, kalbi ve dişlerinin gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemde anne adaylarının yeterince kalsiyum tüketmemesi halinde bebek vücudu gerekli kalsiyumu anne kemiklerinden elde etmektedir. Bu sebeple 29. haftalık beslenme programına kalsiyum bakımından zengin gıdaların eklenmesi gerekmektedir.

  Hamileliğin 29. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Hamileliğin 29. haftasında anne adaylarında büyük değişimler yaşanmaktadır. Bu nedenle bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. 29. haftalık anne adaylarının dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

  - Bu dönemde kabızlık ve mide yanmaları sıklıkla görülmektedir. Bebek ağırlığı anne karnına baskı yaptığı için mide yanmaları görülmektedir. Bu tür rahatsızlıklara karşı alınacak tedbir doktorların verdiği diyet ile mümkün olacaktır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   - Bu dönemde anne adayları taze sebze ve meyve tüketmeleri gerekir. 

   - Bol su içmek, az ve sık öğünler almak 29. haftada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.

   - Bu dönemde anne adayları hafifi yürüyüşler ve egzersizler yaparak esneklik kazanabilir ve daha rahat nefes alabilmektedir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow