Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır? Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır? Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Böğürtlen çayı en çok tüketilen çay türlerinden biridir. İnsan sağlığına oldukça fazla faydası olan böğürtlen çayı tüketilerek pek çok şikayetten kurtulmasına yardımcı olur. Böğürtlen çayı her gün tüketilebilen ve oldukça lezzetli olan bir çay türüdür. Bundan dolayı pek çok kişi tarafından böğürtlen çayı tüketilmesine özen gösterilmektedir.

Böğürtlen çayı ülkemizde en çok tüketilen çay türleri arasında yer almaktadır. Yapımı son derecede basittir. Bundan dolayı böğürtlen çayı tercih edilip aktarlarda da yer alan bir çay türüdür.

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

Böğürtlen çayının yapımı son derecede kolaydır. Piyasada pek çok böğürtlen çayı satılmaktadır. Kendi yapacağınız böğürtlen çayının tadının daha farklı olduğunu görebilirsiniz. Böğürtlen çayı yapmak için öncelikle bir tatlı kaşığı böğürtlen yaprağını demlemek gerekecektir.

Kurtulmuş olan böğürtlen yapraklarını demledikten sonra bir fincana doldurun. Ardından burada 10 dakika kadar kaynamasını bekleyin. 10 dakika kaynadıktan sonra böğürtlen meyvesini de ufak ufak çayınızın üstüne serpiştirebilirsiniz. Bu tamamen isteğe bağlı bir durumdur.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

- Böğürtlen çayı tam anlamı ile bir antioksidandır. Düzenli olarak tüketildiği takdirde vücutta antioksidan görevini görür. Vücuttaki zararlı atıkların düzenli tüketildiği durumlarda dışarı atıldığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı böğürtlen çayının düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.
- Böğürtlen çayı aynı zamanda bağışıklık sisteminin de dostudur. Bağışıklık sistemini düzenleyerek daha iyi hale gelmesini sağlar. Böylelikle düzenli tüketildiği durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda hastalıklara karşı da vücudun daha fazla direnç göstermesini sağlar. Soğuk havalarda ortaya çıkan grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların da önüne geçilmiş olur.
- Ağızda çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan yaralarında hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Böğürtlen çayı ile ilgili yapılan araştırmalarda aft gibi yaraların düzenli tüketildiği durumlarda oluşumunun engellendiği ve var olan aft yaralarının da ağız içinde hemen iyileştiği gözlemlenmiştir. Bundan dolayı ağız yaraları için böğürtlen çayı tüketebilirsiniz.
- Böğürtlen çayı kemik sağlığına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Kemiklerde yer alan güçsüzlük ve vitaminsizlik gibi durumlarda böğürtlen çayı tüketildiğinde hızlıca düzelme sağlandığı tespit edilmiştir. İçermiş olduğu C vitamini sayesinde böğürtlen çayı kemikleri son derecede güçlü tutmaktadır.
- İdrar yollarına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Böğürtlen çayı idrar yollarında biriken taşların veya hastalıkların ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Bitkisel olarak idrar yollarında ki hastalıkları en iyi şekilde tedavi edebileceğiniz bir bitkisel yöntem böğürtlen çayını tüketmektir. Böğürtlen çayı enfeksiyon kaynaklı olan problemleri de ortadan kaldırır. Yani idrar yollarında ki her türlü rahatsızlığa karşı oldukça iyi gelmektedir.
- Böğürtlen çayı aynı zamanda kan şekerini de düzenler. Kan şekeri problemi yaşayan kişilere önerilen bir bitkisel çaydır. Tansiyon problemi de yaşıyorsanız böğürtlen çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Çünkü böğürtlen çayı her türlü tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelir. Tansiyonu dengeler ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
- Kolesterole de iyi geldiği yapılan araştırmalardan ortaya konulmaktadır. Kötü kolesterolü olan kişiler için böğürtlen çayının tüketildiği durumlarda kolesterolün dengelendiği tespit edilmiştir. Bundan dolayı kolesterolü olanlar için böğürtlen çayının tüketilmesi önemlidir.

Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir?

1) Yağ Dengesinin Korunmasına Yardımcı Olur

Düzenli olarak böğürtlen çayı tüketildiği durumda vücuttaki fazla yağın atıldığı ve yağ dengesinin korunduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı özellikle kilo problemi yaşayanlar ve zayıflamak isteyen kişiler için böğürtlen çayı tüketimi doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Böğürtlen çayı en çok tüketilen bitkisel çaylardan biri olarak lanse edilmektedir. Yağ dengesini koruduğundan ötürü cildin daha sıkı ve diri görünmesini de sağlamaktadır. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde fazla yağlanmaların da önüne geçtiği bilinmektedir.

2) Cilt Sağlığına İyi Gelir

Bir takım cilt sağlığı problemi yaşayanlar için de böğürtlen çayı tüketilmesi önerilir. Çünkü içermiş olduğu vitaminler sayesinde cildin daha güzel ve daha diri görünmesini sağlar. Böğürtlen çayı cilt sağlığına iyi geldiği için oldukça fazla tüketilen bir tür bitki çayıdır.

Yaşa bağlı olarak gerçekleşen kırışıklıklara da böğürtlen çayı sayesinde arınabilir. Erken yaşta ciltteki kırışıkların önüne geçilmesi sağlanır. Aynı zamanda mevcut olan kırışıklıkları da böğürtlen çayı sayesinde daha gzel bir görünüme kavuşturabilmek mümkündür.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS