Dağ Çayı Nasıl Yapılır? Dağ Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Dağ Çayı Nasıl Yapılır? Dağ Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Günümüzde pek çok farklı bitki çayları tüketiliyor. İçeriğine göre bitki çaylarının sağladığı birbirinden farklı etkiler var. Önemli olan doğru bitki çayını seçerek uygun şekilde demlemektir. Özellikle dağ eteklerinde bulunan dağ çayı çeşitleri birbirinden önemli etkiler sağlayabiliyor.

Bu bitki bazı yörelerde yayla çayı bazı yerlerde ise dağ çayı olarak bilinmektedir. Boyu nerede ise bir metreye kadar çıkan bu bitkinin doğru şekilde demlenebilmesi de oldukça önemlidir. Doğru metotlar ile demlenen bu çay sağlığa pek çok yarar sağlayabilir. Bu çay düzenli olarak tüketilmelidir.

Dağ Çayı Nasıl Yapılır?

Dağ çayı demlenirken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Öncelikle dağ eteklerinden ve ya ormanların içinden toplanan bu bitki su dolu tencereye konulur. Genellikle bir bardak çay için bir avuç bitki kullanılır. Bu şekilde kaynatılan çay süzülerek servis edilir. Ayrıca kaynatılan bu çay ocaktan alındıktan sonra kısa bir süre demlenmeye bırakılmalıdır.

Demlenen çay süzüldükten sonra içine bir dilim limon konulabilir. Bu çayın da tadını yumuşatır. Bu şekilde demlenen dağ çayları düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle de bir hafta boyunca düzenli içilen bu çaya bir hafta ara verilmelidir. Sonrasında tekrar çaya devam edilir.

Dağ Çayının Faydaları Nelerdir?

Yayla ve dağ bölgelerinde yetişen bu bitkinin pek çok önemli faydası bulunmaktadır. Dağ çayının içerisinde yüksek derecede antioksidan bulunmaktadır. Aynı zamanda bu çay ile birlikte iştah da açılabilir.

​​​​​​​Dağ çayı düzenli tüketildiğinde hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır. Mide rahatsızlıklarını önlemek için de bu çay tüketilebilir. Oldukça enerji de veren bu dağ çayları vücuttaki mikropları da hızla ortadan kaldırır. Aynı zamanda bu çay vücuttaki iltihapları da kısa sürede temizler. Dağ çayı mide sancıları ile hazımsızlığa da iyi gelmektedir.

Neye İyi Gelir?

Dağ çayının vücuda sağladığı pek çok yarar bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde içilen dağ çayları soğuk algınlığından korumaktadır. Bunun yanı sıra bu çay terlemenin de önüne geçerek ter kokusunu önler. Aynı zamanda dağ çayı regl döneminde yaşanan ağrıları da hızlı bir şekilde dindirebilir. Kan basıncını da düzenleyen bu dağ çayları stresi de azaltması ile bilinir. Aynı zamanda potasyum ve çinko açısından zengin olan dağ çayı aktif bir cinsel yaşam da sağlar. Düzenli tüketilen dağ çayları saçların da hızlı bir şekilde uzamasına katkı sağlar.

Dağ Çayı İle İlgili Merak Edilenler

Dağ çayları genel olarak yayla ve dağlarda bulunur. Bu çaylar aynı zamanda dağların eteklerinde yetişir. Aynı zamanda şehir merkezlerinde aktarlardan da dağ çayları alınabilir. Dağ çayının uygun miktarlarda tüketilmesi çok önemlidir.

Yüksek tansiyon hastalarının da bu çayı dikkatli bir şekilde tüketmeleri önerilir. Aynı zamanda diyet yapan kişiler de dağ çaylarını sıklıkla tüketirler. Bu şekilde hızlı bir şekilde kilo verebilirler. Dağ çayı tüketimi kilo vermeyi de hızlandırır. Özellikle diyet beslenmelerinde dağ çayı tüketimi önerilmektedir. Bunun yanı sıra gün içinde çok yemek yenildiğinde dağ çayı içmek hazmı kolaylaştırır.

Dağ Çayı Nasıl Yetişir?

Yayla ve ya dağlarda yetişen dağ çayları ada çayına benzemektedir. Bu çay özellikle Asya ve Avrupa'da çok fazla yetişmektedir. Dağ çayının içeriği kimyasal sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. İlaç sektöründe ve kozmetik sektöründe de dağ çayları kullanılabilir.

Türkiye genelinde yaklaşık 15 dağ çayı türü bulunur. Kökeni Balkanlar'a kadar dayanan bu çay eski zamanlarda da şifa niyetine kullanılıyordu. Sayısız faydası olan dağ çayları öksürük ve soğuk algınlığında da sıklıkla kullanılmıştır. Aynı zamanda enfeksiyon hastalıklarında da bu çayın içilmesi önerilir.

Dağ Çaylarının Kullanımı Nasıl Olmalı?

Dağ çayları oldukça keskin bitki çaylarından olduğu için dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Aynı zamanda bir hafta tüketilen dağ çayının içimine bir hafta kadar ara verilmelidir. Çayın tüketiminde buna dikkat edilmeli. Oldukça keskin ve baskın olan dağ çayları bazı durumlarda doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Özellikle kan basıncını arttırdığı için yüksek tansiyon hastaları bu çayı dikkatli bir şekilde tüketmeliler. Aynı zamanda dağ çayının uygun şekilde demlenmesine de dikkat edilmelidir. Dağ çayı suda çok fazla kaynatılmamalı. Dikkatli ve özenli bir şekilde hazırlanan dağ çayının tüketimi de doğru bir biçimde olmalıdır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS