Grip İçin Hangi Doktora Gidilir? Grip ve Nezleye Hangi Bölüm Bakar?

Grip İçin Hangi Doktora Gidilir? Grip ve Nezleye Hangi Bölüm Bakar?

Grip İçin Hangi Doktora Gidilir? Grip ve Nezleye Hangi Bölüm Bakar?

Grip ile nezle birbirine benzese de bazı farklılıkları bulunmaktadır. Grip aniden başlar iken nezle belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Ateş ve öksürük gibi belirtiler veren grip ve nezle için genellikle KBB bölümlerine muayene olmak gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Grip İçin Hangi Doktora Gidilir?

Grip sağlıklı bir kişide genellikle ortalama 1 hafta sürmektedir. Fakat vücut direnci düşmüş, şekeri kalp ve akciğer gibi kronik hastalığı olan kişilerde kalp kası iltihabı, beyin iltihabı gibi hastalıklara da neden olmaktadır. Özellikle belirli bir yaş sonrası kişiler için enfeksiyonlara neden olmaktadır. 

Gribe sebep olan virüs öksürme, hapşırma gibi durumlar sonucunda bulaşmaktadır. Bazı kişilerde grip kısa sürede geçerken bazı kişilerde daha zorlu geçmektedir. Bu nedenle hastanelerin Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmesinde yarar vardır.

Grip ve Nezleye Hangi Bölüm Bakar?

Grip ve nezle belirtileri herkeste farklılık göstermektedir. Özellikle uzun süre dinlenme sonrasında geçmeyen grip ve nezle için uzman bir doktora görünmekte yarar vardır. Grip ve nezle gibi hastalıklarda hastanelerin Kulak Burun Boğaz bölümüne gidilmesi gerekir. KBB dışında hastanelerin İç hastalıkları yani Dahiliye bölümlerinden de randevu alınabilmektedir. 

Grip ve Nezle Belirtileri Nelerdir?

Grip ve nezlenin semptomları kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişiler nesle ve gribi çok daha zor atlatmaktadır. Genel olarak bakıldığında grip ve nezlenin belirtileri kişilerde şu şekilde görülmektedir:

 - Ateş,

 - Boğaz ağrısı

 - Baş ağrısı

 - Yorgunluk

 - Kas ve vücut ağrıları

 - Ses kısıklığı

 - Kulak ağrısı

 - Öksürük

Grip İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Grip virüsünün etkileri şiddetli ise ve kötü bir şekilde ilerliyor ise hemen hastanelerin KBB veya dahiliye birimlerine başvurulması gerekir. Özellikle düşmeyen ateş, yutmada güçlük çekme, kusma, geçmeyen öksürük ve geçmeyen tıkanıklık gibi şikayetler gözlemleniyor ise hastanelerin gerekli birimlerine başvurmak sağlık açısından oldukça önemlidir.