Her gün 2 muz tüketmenin 7 inanılmaz faydası

Her gün 2 muz tüketmenin 7 inanılmaz faydası

Her gün 2 muz tüketmenin 7 inanılmaz faydası

Sağlıklı yiyecekler her zaman lezzetli olmaz. Ancak bu durum muz için geçerli değil. İnsanoğlunun belki de en çok sevdiği meyveler arasında muz var. Elbette tek artı yanı lezzeti değil. Özellikle spor yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin sıklıkla tükettiği muzun sağlığa birçok faydası var. Peki günde 2 muz yemenin ne gibi faydası olabilir? Gelin birlikte bakalım...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1- KİLO VERİRSİNİZ

Lif bakımından zengin olan muz, açlığı bastırır. Ayrıca kilo alımını engelleyen nişasta içerir. Kandaki şeker seviyesini düşürür ve insülin duyarlılığını artırır. Sonuç olarak daha hızlı kilo verirsiniz bunu yaparken de aç kalmamış olursunuz.

2- TANSİYONU NORMALE DÖNDÜRÜR

1 muzda yaklaşık 420 mg. potasyum bulunur. Bu da yüksek tansiyonun düşmesinde etkin bir rol oynar.

3- SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİR

Muz, mide-bağırsak sistemini tahriş etmeden kolayca sindirilir. İçeriğindeki nişasta, bağırsak bakterileri için oldukça faydalıdır. Bu nedenle ishal, gastrit ya da mide ekşimesinden şikayetçiyseniz, muz tüketmelisiniz.

4- ANEMİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Kırmızı kan hücrelerindeki azalmanın ve kandaki düşük hemoglobin seviyesinin sonucu olarak anemi meydana gelir. Muz, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran demir içerir. Muzda ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenleyen ve kansızlığı olan kişilere yardımcı olan B6 vitamini var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5- VİTAMİN EKSİKLİĞİNİ GİDERİR

Muz, günlük B6 vitamini ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılar. B6 vücudun sağlıklı hücreler oluşturması için gerekli olan insülin, hemoglobin ve amino asitleri üretmesine yardımcı olur. Muz ayrıca günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 15'ini karşılar.

6- ENERJİNİZİ ARTIRIR

Muzda bulunan potasyum, kas kramplarını önler, karbonhidrat ise egzersiz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar.

7- STRES SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Muz mutluluk hormonunun salgılanması için ihityacınız olan triptofan'ı üretmenize yardımcı olabilir. Ortalama olarak, her muz yaklaşık 27 mg magnezyum içerir. Bu mineral, iyi bir ruh hali ve sağlıklı bir uyku için gereklidir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber