Kayısı Çayı Nasıl Yapılır? Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kayısı Çayı Nasıl Yapılır? Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Türkiye genelinde en çok Malatya'da yetişen kayısı pek çok alanda kullanılabilir. Özellikle kayısının da çayı yapılabilir. Kayısı çayının doğru şekilde demlenmesinin ardından belirli aralıklarla da tüketilmesi gerekir. Kayısı içeriğinde A,B,C,P vitamini, bakır, magnezyum ve demir de içerir. Bunun yanı sıra kayısı kuru ve yaş şekilde tüketilir. Aynı zamanda kayısı çayı da en çok tüketilen içeceklerden bir tanesidir. Kayısı çayı çok eski yıllardan beri tüketilen bir içecek olarak bilinir. Yorgunluğa iyi gelmesi ile bilinen kayısı çayı aynı zamanda stresin de önlenmesinde yardımcıdır.

 

 Kayısı Çayı Nasıl Yapılır?

Sağlığa pek çok yararı bulunan kayısı çay şeklinde demlenebilir. Bunun için de doğru metot uygulanmalıdır. Kayısı çayı iki farklı şekilde yapılabilir. Öncelikle aktarlar bulunan poşet kayısı çayları kaynamış suyun içerisinde 7 ve ya 8 dakika bekletilmelidir. Sonrasında ise bu çay iyice demlenmiş olur. Daha sonra ise suyun içinden poşet çay çıkarılır. Hazırlanan çay ise rahat bir şekilde içilir.

Diğer bir yöntem ise kuru kayısı çayının doğru metotlar ile demlenmesidir. Öncelikle tencerede su iyice kaynatılmalıdır. Sonrasında ise yeteri kadar kuru kayısı bu suda bekletilir. Suyun ikinde kayısılar iki dakika daha kaynatılır. Sonrasında ise bu çayın altı kapatılarak çay süzülür. Kayısı çayı 10 dakika demlendikten sonra içmeye hazır olacaktır. 

Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çayı oldukça yararlı içeceklerden bir tanesidir. Oldukça lezzetli olan kayısı çayı aynı zamanda zengin de bir lif içeriğine sahiptir. Zengin lif barındıran kayısı çayı bağırsak hareketliliğini arttırır. Bu sayede kayısı çayı kabızlığı da kısa sürede giderir. İçeriğinde kalsiyum bulunan kayısı çayı kemik yapısına da önemli katkılarda bulunur.

Belirli miktarda kayısı çayı tüketildiğinde kemikler sağlıklı bir şekilde gelişir. İçeriğinde çinko mineraller bulunan kayısının çayı içildiğinde göz sağlığını da korur. Bunun yanı sıra kayısı çayı vücutta biriken iltihaplar ile güçlü bir şekilde savaşır. Sindirim sistemine yararı olan kayısı çayı kalp sağlığını da desteklemektedir. 

 Neye İyi Gelir?

Kayısı çayının faydaları saymakla bitmez. Özellikle doğru şekilde tüketildiğinde kayısı çayı pek çok rahatsızlığı giderir. Kayısı çayının en bilinen özelliği kabızlığı çok kısa bir zamanda gidermesidir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağırsak faaliyetlerini arttıran kayısı çayı kabızlık sorununu da ortadan kaldırır. İçeriğinde yüksek lif barındıran kayısı çayı zayıflamaya da yardımcı olacaktır. Metabolizma hızını arttıran kayısı çayı aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içerir.

Kayısı çayının diğer bir önemli faydası da kansere karşı etkili bir şekilde savaşmasıdır. Kayısı çayı içerdiği yüksek miktardaki vitamin ve mineral ile doğal bir ateş düşürücü görevi de görmektedir. Aynı zamanda kansızlığa da iyi gelen kayısı çayı yüksek miktarda bakır ve çinko mineral içerir. Bunun yanı sıra kayısı çayı pek çok hastalığı da önlemeye yardımcı olur. 

 Kayısı Çayı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kayısı çayının içerdiği zengin kaynaklar sayesinde sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. Özellikle de doğru tüketildiğinde kayısı çayı kalpteki ritim bozukluğunu engeller. Bunun yanı sıra kayısı çayı kansere yakalanma oranını da düşürür. Bunun yanı sıra gırtlak bölgesinde oluşan iltihapları da kısa sürede giderir. Aynı zamanda kayısı çayı dişlerin güçlenmesine de fayda sağlar. C vitamini açısından oldukça zengin olan kayısı çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra kayısı çayı karaciğer tedavilerinde kullanılır.

 Kayısı Çayı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

 Kayısı çayı düzenli tüketildiğinde pek çok önemli faydası bulunur. O nedenle günde yaklaşık iki bardak içilen kayısı çayı vücut sağlığını korur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığı da önlemektedir.

 Kadınlar düzenli olarak kayısı çayı tükettiklerinde yüzlerindeki sivilce ve siyah noktaların gittiğini görürler. Yüksek oranda kalsiyum barındıran kayısı çayı dişlerin ve diş etlerinin de sağlığını korur. İyi kolesterolü yükselten kayısı çayı iyi de bir antioksidandır. Bunun yanı sıra kayısı çayı baş ve migren ağrılarını da giderecektir. 

 Kayısı Çayının Yan Etkileri Var mıdır?

 Sağlığa oldukça faydalı olan kayısı çayı doğru bir şekilde tüketildiğinde oldukça yararlıdır. Buna rağmen kayısı çayını günde iki bardak içmek doğru olacaktır. Çünkü kayısı çayı daha fazla tüketildiği takdirde midesi zayıf olan kişilere dokunabilir. Bunun yanı sıra kayısı çayı aşırı tüketilmemelidir. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS