hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Uyku Apnesine Hangi Bölüm Bakar?

  Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir Uyku Apnesine Hangi Bölüm Bakar
  expand

  Uyku sırasında solunumun durması olarak ifade edilebilecek uyku apnesi, pek çok kişinin yaşamış olduğu sağlık sorunlarından biridir. Özellikle zaman içerisinde ciddi bir boyuta ulaşma tehlikesi yaratabilir. Böyle durumlara karşı ise erken tanı için birçok kişi, uyku apnesi konusunda hangi doktora gitmesi gerektiğini öğrenmeye çalışır. Öne çıkan gerekli poliklinik dahilinde farklı tedavi yöntemleri bu konuda ele alınmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Birkaç saniye süren geçici boğulmalar yaratabilecek olan uyku apnesi, özellikle düzenli uykunun önüne geçebilir. Böyle durumlarda ise ilgili doktor ve poliklinik de halinde tanı ve tedavi yöntemleri ele alınmalıdır. Bu bağlamda konusunda tecrübe sahibi bir kulak burun boğaz doktoruna görünmek gerekir. Böylece erken tanı ile birlikte gerekli tedavi yöntemleri sorunu giderebilir. Aynı zamanda probleme bağlı olarak yönlendirme üzerinden farklı poliklinikler de süreçte yer alabilir.

  Uyku Apnesine Hangi Bölüm Bakar?

  Uyku apnesi söz konusu olduğu zaman poliklinik olarak kulak burun boğaz bölümü geliyor. Bu bölüm üzerinden uzman kulak burun boğaz doktoru ilgili teşhis ve tetkik işlemini gerçekleştirir. Tabii aynı zamanda hastanelerin KBB polikliniklerine de yine bu konuda başvurma şansı bulunuyor. Zaten bu poliklinikler uyku apnesi konusunda sorunu için karşılıklı yönlendirme gerçekleştirmektedir. Mutlaka ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken önemli sağlık sorunlarından biridir.

  Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

  Belli başlı belirtiler uyku apnesinin yaşanıp yaşanmadığına dair bilgi vermektedir. Öne çıkan bu bilgiler doğrultusunda ilgili poliklinik üzerinden doktora başvurmak gerekir.

  - Yüksek sesle horlama
  - Başkalarının şahit olduğu solunum durması atakları
  - Uykudan anı uyanma
  - Kişinin sabahları uyandığında yaşamış olduğu boğaz ağrısı ve ağız kuruluğu

  Genel çerçevede yukarıdaki belirtiler kişinin uyku apnesi olduğuna yönelik bilgi verebilir. Tabii kesin bir cevap alabilmek için kulak burun boğaz polikliniği doğrultusunda uzman bir doktora başvurmak gerekir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow