hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avusturya Hakkında Her Şey; Avusturya Bayrağının Anlamı, Avusturya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Avusturya Hakkında Her Şey; Avusturya Bayrağının Anlamı, Avusturya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Günümüz Avusturya'sının kökenleri tarih öncesi zamanlara kadar izlenebilir. Tuna Nehri vadisi, Paleolitik Çağa kadar uzun zaman önce yerleşim görmüştür. Avusturya, tarih öncesinden MÖ 1. yüzyılda Roma kontrolüne girene kadar Kelt halkları tarafından iskan edildi. MS 2. yüzyılın sonlarına doğru, Slavlar, Almanlar, Hunlar ve Bohemyalılar gibi halklar Avusturya'ya baskın yapmaya başladılar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Roma İmparatorluğu'nun resmi dini haline gelen Hristiyanlık, dördüncü yüzyılın sonlarında bölgede yerleşik hale geldi. Latince adı Avusturya, 12. yüzyılda ortaya çıktı.

   Avusturya Hakkında Her Şey

   Güney-orta Avrupa'da bulunan Avusturya, yaklaşık 32.375 mil kare (83.850 kilometre kare) alana sahip, karayla çevrili, dağlık bir ülkedir. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya, İtalya, İsviçre ve Lihtenştayn ile sınırlarını paylaşıyor. Batı kısmı, Almanya ve İtalya arasında uzanan dar bir şerittir. Avusturya'nın tek gezilebilir su yolu olan Tuna Nehri, güneydoğu Almanya'dan kuzey Avusturya'ya akar. Başlıca yerleşim alanları Tuna vadisinde ve Alplerin kuzey, doğu ve güneyindeki ovalar veya tepelerdedir.

   Yüzde 95'i etnik Avusturyalı olan ülkede 2000 yılında nüfus 8,131,111 idi. Sayısal olarak önemli diğer etnik gruplar arasında Slovenler, Hırvatlar ve Çekler bulunmaktadır. Avusturya dünyanın en düşük doğum oranlarından birine sahiptir ve nüfusun çoğu yirmi beş yaşın altında veya altmış beşin üzerindedir. Nüfusun yaklaşık yüzde 65'i kentseldir ve açık ara en büyük şehir Viyana'dır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Avusturya, Almanya dışında resmi dili Almanca olan tek ülkedir ve nüfusun yaklaşık yüzde 98'i Yüksek Almanca veya onun bir lehçesini konuşur. Avusturya Almancası, Almanya'nınkinden "daha yumuşak" geliyor ve Almanca konuşanlar aradaki farkı kolayca anlayabilir. Viyana'da konuşulan Weinerisch gibi bölgesel Almanca lehçeleri de vardır. Çoğunlukla güney ve doğuda bulunan Avusturya'nın Slav azınlığı, ana dilleri olarak Slovence ve Hırvatça konuşuyor. İngilizce tüm okullarda ikinci dil olarak öğretilir.

   Avusturyalıların yaklaşık üçte biri en büyük beş şehirde (Viyana, Graz, Linz, Salzburg ve Innsbruck) yaşıyor, geri kalanı ise küçük kasabalarda ve kırsal kesimde ikamet ediyor. Şehir sakinlerinin çoğu dört veya beş katlı apartmanlarda, yüksek binalarda veya müstakil evlerde yaşıyor. Birçok kırsal alana, yüzlerce yıldır aileye ait olan çiftlik evleri hakimdir. Genellikle taş ve ahşaptan yapılan çiftlik evlerinde, tarlada çalışanlara yemek zamanlarını duyurmak için genellikle bir çan kulesi bulunur. Alpler nedeniyle, Avusturya çiftlikleri küçük ve izoledir, bu da üretimi nispeten pahalı hale getirir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Avusturya toplumu, geleneksel olarak, iyi tanımlanmış sosyal ayrımlarla, oldukça tabakalıydı. 1800'lerin başında, üç büyük sosyal sınıf aristokratlar, "vatandaşlar" ve köylü-çiftçiler veya köylü-serflerdi. Yirminci yüzyılın başında, küçük bir orta sınıf girişimci, daha büyük bir işçi sınıfı ve büyük bir köylü-çiftçi sınıfı (nüfusun yaklaşık yüzde 55'i) ile birlikte küçük bir aristokrasi kaldı. Yirminci yüzyılın sonlarında refah, hareketlilik ve daha fazla devlet yardımı, neredeyse tüm Avusturyalılar için daha yüksek bir yaşam standardı ile sonuçlandı. Diğer tüm gruplardan daha fazla orta sınıf vatandaş vardır ve eğitim, yukarı doğru hareketliliğin aracı olarak kabul edilir. Yabancı işçiler, göçmenler ve Çingeneler orta sınıf tarafından hala daha az kabul görse de, Avusturya genelinde eşitlik teşvik edilmektedir.

   Avusturya Bayrağının Anlamı

   Avusturya bayrağının üzerindeki kırmızı, beyaz ve yeniden kırmızı çizgiler dökülen kanları ve barışı simgeler. Aslında Avusturya arması üzerindeki kara kartal ulusal amblemdir. Başındaki sivil taç, Avusturya'nın orta sınıflarını temsil ediyor; sol pençesindeki orak çiftçilerini temsil eder; sağda bir çekiç, zanaatkarları ve her bir pençeden sarkan kırık gümüş zincirler, Nazi Alman kontrolünden kurtuluşu temsil ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Avusturya’nın Başkenti

   Avusturya başkenti Viyana'dır.

   Avusturya’nın Para Birimi

   Avusturya para birimi Euro'dur.

   Avusturya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

   Türkiye saati Avusturya saatinden bir saat ileridir. Avusturya'da saat 19:30 iken Türkiye'de ise 20:30'dur.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow