hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin Hakkında Her Şey; Çin Bayrağının Anlamı, Çin Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Çin Hakkında Her Şey; Çin Bayrağının Anlamı, Çin Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Çin Halk Cumhuriyeti, dünya üzerindeki en gelişmiş ülkelerden biridir. Uzakdoğu ülkesi olan Çin en yüksek nüfusa sahip ülkedir ve süper güç olmaya da adaydır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Çin Hakkında Her Şey

   Çin Halk Cumhuriyeti, eyalet sistemi ile yönetilmektedir. Çin'de yer alan 23 eyaletten en önemlileri başkent olan Pekin, Sanghay ve Guangzhou'dur. Çin'in en büyük ikinci şehri olan Pekin aynı zamanda başkent olma özelliğine sahiptir. Eğitim şehri olarak da bilinen Pekin kültürel anlamda da oldukça önemlidir. Çin'deki üniversitelerin çoğu 65 ülkede de geçerli kabul edilen diplomalar vermektedir.

   Sanghay, dünyadaki en büyük kargo limanına sahiptir. Ülkedeki ithalat ve ihracatın giriş kapısı olarak kabul edilen Sanghay, dünya ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Çin'de yıl içinde birçok festival gerçekleşir. Çin'e turistik gezi yapacak olan kişiler genellikle festival tarihlerinde ülkede olmak isterler. Çin'de 1-3 Ocak arasında yeni yıl tatili, 31 Ocakta Çin yeni arifesi, 13 Şubatta da Çin yeni yılı tatili olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Çin Bayrağının Anlamı, Çin Başkenti Neresidir?

   Çin bayrağında kırmızı fon üzerinde bir tane büyük yıldız, çevresinde ise 4 tane küçük yıldız vardır. Bu yıldızlar bayrağın sol üst kısmındadır ve sarı renktedir. Kırmızı renk ile Çin Han ulusunun simgesi ve komünizm temsil eder. Büyük sarı yıldız komünist partinin önderliğini temsil ederken dört küçük yıldız da ülkedeki dört sınıfı temsil eder.

   Bu dört sınıf işçiler, çiftçiler, küçük burjuva ve komünizmin yanında olan firmalardır. Çin'in başkenti Pekin'dir. Kuzey Çin'de bulunan Pekin devlet konseyinin direkt yönetimi altında olan bir büyükşehir belediyesi olarak yönetilmekte ve 16 farklı semtten oluşmaktadır.

   Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

   Çin, coğrafi olarak Türkiye'den daha doğuda olduğu için saat farkı olarak daha öndedir. Çin, Türkiye'den 5 saat daha ileridir. Çin'de saat 09:00 olursa Türkiye'de 04:00 olarak bilinir. Çin'in para birimi Çin Yuanı kullanılır. Fakat ülkede genelde Ren Min Bi (RMB) kullanılır. Çin'in para birimi neolitik döneme kadar gider. Yuan'ın sembolü ¥ olarak karşımıza çıkar. Seriler halinde basılan Çin Yuanı dünya üzerindeki en fazla ilgi gören para birimleri arasındadır.

   Çin Yemekleri

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Çin, yemek kültürü bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Çin'in en fazla ilgi gören yemekleri arasında siyah pirinç topları, Çin mantısı, beyaz pirinç topları, pilav pastaları ve beijing kaoya vardır. Nangbaorou, Shou zhuafan, mapo doufu ve Chongping huoguo da Çin'in en sevilen yemekleri arasındadır. Çin'in sebze yemekleri soya filizli ıspanak, sütlü Çin lahanası, jambonlu soya filizi ve Çin lahanalı mantar vardır. Çin salatası, Çin böreği, sebzeli Çin böreği, spring roll, kızarmış muz, Çin pilavı, Çin usulü tavuk, sebzeli tavuklu noodle ve tofu peynirli makarna da Çin yemekleri arasında popülerdir.

   Çin'in İklimi Nasıldır?

   Çin'de büyük değişkenlik gösteren kutsal muson iklimi görülmektedir. Kış aylarında kuzey rüzgarlarının, yaz aylarında ise güney rüzgarlarının hakim olduğu bilinir. Çin'de dört mevsim belirgin olarak yaşanır. Yağışlar sıcak mevsimde olur. Soğuk dalgaları, tayfun ve kasırga da ülkede sık sık görülür. Çin'in doğu bölgeler, ormanlar ile kapılıdır. Batısında ise çöl bitkileri ve çayırlar ile karşılaşılır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow