Peru Hakkında Her Şey; Peru Bayrağının Anlamı, Peru Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Peru Hakkında Her Şey; Peru Bayrağının Anlamı, Peru Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Peru Hakkında Her Şey; Peru Bayrağının Anlamı, Peru Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Peru'nun uzun ve zengin bir tarihi vardır. Panama'nın yerli nüfusu bu güçlü devleti Piru veya Peru (bölgenin yerli Quechua dilinde "bolluk ülkesi" anlamına gelen kelime) ülkesi olarak adlandırdı. Güney Amerika kıtasının kuzey ve orta kısmı, tüm erken vakayinamelerde ve etno-tarihsel kayıtlarda bu şekilde tanımlanmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peru adı yabancılar tarafından yerli İnka nüfusunu tanımlamak için kullanılmasına rağmen, kendilerine Tahuantinsuyu (Quechua'da "dört çeyrek" anlamına gelir) adını verdiler. Peru adı, sömürge döneminde yaygındı ve Lima'nın güçlü genel valiliğinin daha büyük bölümlerini belirtmek için kullanıldı. Bağımsızlıktan sonra ülkeye Peru adı verildi.

Peru Hakkında Her Şey

Peru'nun yaklaşık 496.225 mil kare (1.285.223 kilometre kare) yüzölçümü vardır ve Güney Amerika kıtasının orta batı kesiminde yer almaktadır. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya ve Bolivya, güneyde Şili ve batıda Pasifik Okyanusu ile komşudur. Peru'nun başkenti Lima, Pasifik Okyanusu'ndan yaklaşık 8 mil (13 kilometre) uzaklıkta, sahilde yer almaktadır. Lima, Peru'nun toplam nüfusunun neredeyse üçte birine ev sahipliği yapıyor ve ülke nüfusunun toplam üçte ikisi kıyı bölgesinde yaşıyor.

2000 yılında Peru'nun nüfusu yaklaşık 25 milyondu. Fetih anında (1500'lerin ortası), orijinal yerli nüfus 12 milyon civarındaydı. Sadece yirminci yüzyılın son kırk yılında, yerli nüfus neredeyse tamamen yok edildiğinden, Peru bir kez daha bu ilk sayıya ulaşabildi. Peru'nun nüfusunun üçte ikisi, kıyıdaki büyük kentsel merkezlerde yoğunlaşıyor ve geri kalanı And Dağları'nda, bu da Amazon'u bölgelerinin en az nüfuslu haline getiriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İspanyolca ve Quechua, Peru'da resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ancak İspanyolca, hem eğitim sistemi hem de hükümet tarafından uygulanan dildir. İspanyollar tarafından tanıtılan İspanyolca, sömürge dönemi boyunca İspanyol Tacı tarafından yerli nüfusa zorlandı. Bu zorunlu dil uygulaması Peru'nun cumhuriyet dönemi boyunca (1830'lardan günümüze kadar) devam etti. Peru'da konuşulan İspanyolca da bölgeye özgüdür ve Kastilya dilini birçok yerli Quechua ve Aymara terimiyle birleştirir.

Machu Picchu'nun kraliyet İnka mülkünün arkeolojik kalıntıları, Peru kültürünün simgesi olan en çarpıcı görüntülerden biridir. And Dağları'nda yüksekte bulunan bu antik harabenin görkemli görüntüsü, Peru geleneklerinin direncini sembolize etmek için kullanılıyor. Machu Picchu'nun 2.440 metrelik bir dağın tepesinde yer alması ve İspanyolların yıkımından kurtulmuş olması Peruluların ve turistlerin hayallerinde büyük yer kaplar. Kalıntılar ülkenin Hint geçmişini çağrıştırıyor ve hem Peru'nun tarihi mirasını hem de kültürel geleneğini meşrulaştırıyor.

Peru'da üç büyük mimari gelenek vardır. İspanyol öncesi gelenek, İspanyol fethinden önce bölgede var olan tüm bu yerli mimari özellikleri temsil eder. Ayacucho'daki Machu Picchu, Cuzco'daki güneş tapınağı ve yine Cuzco'daki Sacsahuamán harabeleri gibi yerlerin kalıntıları, Batılı olmayan bir mimari ve mekan dinamikleri biçimine ciddi bir şekilde tanıklık ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hispanik öncesi binalar taş duvardan yapılmıştır ve aralarında bir iğnenin bile itilemeyeceği bir derecede birbirleriyle ustaca oturtulmuşlardır. Tüm İnka şehir merkezlerinin ana yapıları İnka'nın sarayı, güneşin ana tapınağı ve Acllaconas'ın evidir.

Peru Hakkında Her Şey; Peru Bayrağının Anlamı, Peru Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi NedirPeru Bayrağının Anlamı

Peru bayrağı, 25 Şubat 1825'te resmen kabul edildi. Renklerin İnkaları ve onların manzara üzerindeki kalıcı etkilerini simgelediği söyleniyor. Kırmızı ve beyaz da Kurtarıcı Jose de San Martin tarafından seçilen renklerdir. Arması ulusal bayrakta gösterilmez.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peru’nun Başkenti

Peru'nun başkenti Lima'dır. Ülkenin ticaret ve sanayi merkezidir.

Peru’nun Para Birimi

Peru'daki resmi para birimi, 100 centimos'a bölünmüş Nuevo Sol'dur. Para biriminde 5, 10, 20 ve 50 sentimosluk madeni paralar ve 1, 2 ve 5 sol madeni para bulunur. 10, 20, 50, 100 ve 200 S cinsinden banknotlar vardır.

Peru İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Peru Türkiye’den sekiz saat geriden gelir. Peru'da saat 04:00 iken Türkiye de 12:00'dır.