hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Polonya Hakkında Her Şey; Polonya Bayrağının Anlamı, Polonya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Polonya Hakkında Her Şey; Polonya Bayrağının Anlamı, Polonya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Polonya, Orta Avrupa'da yer alan 312.679 kilometrekarelik bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Baltık denizi ile kıyısı vardır ve doğusunda da Almanya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa'da yer almaktadır. Ülkenin güneyinde Slovakya, doğusunda ise Beyaz Rusya yer alır. Polonya, konumu sayesinde Avrupa Birliği için özel bir yere sahiptir. Bug nehri üzerindeki sınırı AB'nin doğu sınırı olarak kabul edilmektedir. Merkezi bir konuma sahip olmasından dolayı da önemlidir. Coğrafi konumu sayesinde lojistik faaliyetleri kolaydır ve her geçen gün ülkeye göç edenlerin sayısında da artış olmaktadır.

  Hizmet sektöründe önemli yatırımlar yapılan Polonya ayrıca tarım ve sanayide de doğru yatırımlara sahip olduğundan Avrupa Birliğindeki 8. büyük ekonomiye sahip ülkedir. 2004 yılında Avrupa Birliğine katılmış olan Polonya büyüme hızı sayesinde doğu bloğundan AB'ye katılan ülkeler arasında en büyük ekonomiye sahip olarak kabul edilir. Polonya'da şeker pancarı, arpa, çavdar ve buğday yetiştirilirken küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı da yapılmaktadır. 

  Polonya Bayrağının Anlamı, Polonya Başkenti Neresidir?

  Polonya bayrağı iki yatay şeritten oluşan bir bayraktır. Kırmızı renk ile ülkenin girdiği savaşlar ve hayatını kaybeden askerler sembolize edilmiştir. Polonya bayrağındaki beyaz renk ise barışı, özgürlüğü ve hoşgörüyü temsil eder. Toplamda 16 idari bölgeden oluşan Polonya'da 58 tane il vardır. Ülkenin en büyük idari bölgeleri Zielona Gora, Varşova, Ludzin ve Kielce'dir. En kalabalık şehirleri ise Krakow, Lodz ve Wroclaw olarak bilinir. Polonya'nın başkenti Varşova'dır. Yüz ölçümü 517,2 kilometrekare olan Varşovanın nüfusu ise 1 milyon 708 bindir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Polonya ile Türkiye arasında toplam 1 saat fark vardır. Polonya, ülkemizden 1 saat daha geridir. Polonya'da saat 12:00'ı gösterirken Türkiye'de 13:00'ı gösterir. Avrupa birliğine üye ülkeler arasında olan Polonya'da para birimi olarak Euro değil Zloti kullanılır. Ülkedeki en düşük banknot 10, en büyük banknot ise 500 Zloti'dir. Zloti, 1945 yılından beri Polonya Ulusal Bankası tarafından basılmaktadır ve bankanın orijinal ad da Narodowy Bank Polski olarak bilinir. 

  Polonya'nın İklimi Nasıldır?

  Polonya'da yaz aylarında genellikle haftada birkaç kez yağmur yağar. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında hava sıcaklığının en yüksek derecelere çıktığı bilinmektedir. Bu aylarda hava sıcaklığı ortalama 25 derece olur. Kış aylarında ise yoğunlukları değişse de Kasım ve Mart ayları arasında kar yağışı olur. Kış aylarında sıcaklık ortalama -5 derecelere kadar düşer. Polonya'nın en soğuk bölgeleri genelde kuzey ve doğu bölgeleri olur. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polonya Mutfağı

  Polonya'da en çok et türünde yemekler tercih edilir. Hindi eti, tavuk eti, dana eti, balıketi ve domuz eti oldukça fazla miktarda tüketilir. Sebze türleri genellikle iklime bağlı olarak dondurulmuş olarak satılır ve bu şekilde tüketilir. Tarımın gelişmiş olduğu bir ülke olmasından dolayı patates, lahana ve diğer tüm sebzeler Polonya'da bulunur. Bunun yanı sıra kuru bakliyat da oldukça fazla tüketilir. Kahvaltı çeşitliliği çok fazla ve çok zengindir. Polonya yemek kültüründe en sevilen yemeklerden biri de çorbadır. Her kafe ve her restoranda günün her saatinde çorba bulmak mümkündür. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow