hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Portekiz Hakkında Her Şey; Portekiz Bayrağının Anlamı, Portekiz Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Portekiz Hakkında Her Şey; Portekiz Bayrağının Anlamı, Portekiz Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  5 Ekim 1143 tarihinde kurulan Portekiz, 18. yüzyıla kadar krallıkla yönetildi. 19. yüzyıldan itibaren hanedanlar tarafından yönetilen ülkede 1910 yılında gerçekleşen devrimin ardından cumhuriyet ilan edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Portekiz doğuda İspanya ve Andorra ile sınır komşusudur. Bir yarımada olan ülkenin batısında ise Atlas Okyanusu yer almaktadır. Güneyde Fas ile komşu olan Portekiz Cumhuriyetinin nüfusu yaklaşık 11 milyondur.

  Portekiz Hakkında Her Şey

  Resmi Dil - Portekizce

  Din - %98 Katolik 

  Konuşulan Diğer Diller - İspanyolca, İngilizce, Mirandaca 

  Yüzölçümü - 92.212 kilometrekare 

  Milli Marşı - A Portuguesa 

  Yüzölçümü Bakımından En Büyük Şehirleri - Lizbon, Porto, Almada, Vila Nove de Gaia, Castelo Branco, Caldas da Rainha 

  Portekizli Futbolcular - Christiano Ronaldo, Bruno Alves, Rui Costa, Bernardo Silva, Fernando Couto 

  Portekizli Yazarlar - Mario De Sa Carniero, Fernando Pesoa, Eugenio de Castro, Jorge Ferriere de Vasconcelos, Jose Luis Peixoto, Eça de Queiroz 

  Portekiz Bayrağının Anlamı

  Portekiz bayrağı iki renklidir. Yeşil ülkenin doğal güzelliklerini ve umudu simgeler. Kırmızı ise11. yüzyıldan bu yana Portekiz'in bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşan askerleri temsil eder. Yeşil ve kırmızı şeritlerin kesiştiği noktada Portekiz arması bulunmaktadır. Armanın üstünde yer alan beş nokta, Hz. İsa'nın çarmıha gerilirken aldığı beş çivi yarasının sembolüdür. Armanın tam ortasındaki mavi renkli kalkanlar ise Portekiz'in düşman ordularına karşı kazandığı zaferleri simgeler. Bu arma uzun yıllar boyunca Portekiz donanmasında da kullanılmıştır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Portekiz'in Başkenti Neresidir?

  12. yüzyılın ilk çeyreğinden beri Portekiz'in başkenti Lizbon'dur. Hem bir metropol hem de bir turizm şehri olan Lizbon'da 2 milyon 432 bin kişi yaşamaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında Neolitik Çağ'da yaşayan göçebe kabilelerin Lizbon'da yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

  Avrupa'daki en eski şehirlerden biri olan Lizbon'da gotik ve barok mimarinin tüm özelliklerini yansıtan kiliseler, katedraller ve kaleler bulunmaktadır. Bunların arasında en meşhur olanı 2500 yıl önce yapılmış olan Sao Jorge Kalesi'dir. Yılda 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Lizbon Katedrali de dönemin mimari özelliklerini yansıtan gotik bir yapıdır. 

  Lizbon'da yer alan diğer tarihi yerler şu şekilde sıralanabilir: 

  1- Lizbon Ulusal Okyanus Müzesi 

   2- Jeronimos Manastırı 

   3- Moon Kalesi 

   4- Lizbon Katedrali 

  Portekiz - Türkiye Saat Farkı Ne Kadar?

  Türkiye ile Portekiz farklı meridyenlerde yer aldıkları için iki ülke arasında saat farkı bulunmaktadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saat farkı - 2 saat 

  Portekiz - Saat: 04.20 

  Türkiye - Saat: 06.20 

  Portekiz Para Birimi Nedir? 

  Portekiz Cumhuriyeti'nin eski para birimi Escudo ve Sentavoydu. 1986 yılında Avrupa Birliğine üye olan Portekiz'in resmi para birimi, diğer Avrupa ülkeleri gibi Euro olmuştur. 

  Futbol turizmi Portekiz'in ekonomik açıdan gelişmesini sağlamıştır. Ülkenin başta İngiltere, İtalya ve Polonya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ettiği tarım ürünleri ise pamuk, buğday, mercimek ve mısırdır. Portekiz'de en fazla çıkarılan ve işlenen madenler demir, çinko, alüminyum ve mermerdir. 

  Gayrisafi yurt içi hasılası 230 milyar doların üstünde olan Portekiz'de kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 23 bin dolardır. Ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinde temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow