hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Japonya Hakkında Her Şey; Japonya Bayrağının Anlamı, Japonya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Japonya Hakkında Her Şey; Japonya Bayrağının Anlamı, Japonya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Japonya, Doğu Asya'da bir ada ülkesidir. Japonya, en kalabalık ada ülkelerinden ikincisi olarak bilinir. Japonya, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Doğu Asya'da bulunan Japonya Asya kıtasındaki en gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerdendir. Resmi para birimi Japon Yenidir ve başkenti de Tokyo'dur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tokyo'da birçok spor organizasyonu düzenlenir. Yüzölçümüne göre nüfusu çok yoğun olan Japonya'da çoğunluk olarak Japonlar yaşar, azınlık olarak da Çinliler ve Koreliler ile karşılaşmak mümkündür. Parlementer monarşi ile yönetilen Japonya oldukça yüksek insani gelişme endeksine sahiptir.

  Milattan önce 11 Şubat 660 yılında kurulmuş olan Japonya oldukça hızlı gelişmiştir. Ülkede trafik soldan akar ve internet alan adı da jp olarak bilinir. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Japonya'da gayri safi yurtiçi hasıla 40.000 doların üzerindedir. Japonya'nın şehirleri arasında Osaka, Tokyo, Nagazaki, Sendai, Hiroşima, Kyoto, Nara, Kumamoto, Kawasaki, Okayama, Hamamatsu, Sakai, Kagoshima ve Chiba yer alır. 

  Japonya Bayrağının Anlamı, Japonya Başkenti Neresidir?

  Japonya bayrağı şekil olarak beyaz bir zeminin üzerine konulmuş kırmızı bir daire olarak karşımıza çıkar. Kırmızı daire ile ülkeden doğan güneş ifade edilmektedir. Ülkenin adı kendi diline göre 'güneşin kaynağı' demektir. Bu nedenle Japonya'da güneş en önemli milli simgelerden biri olarak kabul edilir. Japon mitolojisine göre güneşin tanrıçası olan Amaterasu, Japon tanrılarının kraliçesi ve aynı zamanda Japon imparator hanedanının da anası olarak kabul edilmektedir. Japonya'nın başkenti Tokyo'dur. Tokyo'nun resmi ismi Tokyo Metropolü olarak bilinir. Tokyo, 13.453 kilometrekare yüzölçümü ve 38.505.000 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük kenti olarak kabul edilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Japonya GMT +9 zaman diliminde yer almaktadır. Türkiye GMT +3 zaman diliminde yer aldığı için Japonya ile Türkiye arasında 6 saatlik bir fark vardır. Japonya'da saat 13:00 olursa Türkiye'de 07:00 olur. Japonya, Türkiye'den 6 saat daha ileridedir. Türkiye'de henüz daha yeni sabah olurken Japonya'da öğlen olur. Japonya'da para birimi olarak Japon Yeni kullanılır. Japon yeninden sonra ülkede en çok kullanılan para birimleri Euro, Amerikan Doları ve İngiliz Sterlini olarak bilinir.

  Japonya'nın En Sevilen Yemekleri

  Japonya tam bir ada ülkesi olduğu için deniz ürünlerinin yeri çok ayrıdır. Sushi, deniz ürünü olarak dünyaya nam salmış olsa da Japonya'da en çok tercih edilen yemekler arasındadır. Kobe bifteği de Japonya'da oldukça ünlü bir yemektir. Ülkede büyük baş hayvancılık çok olmadığı için kırmızı etin kalitesini artırmak amacı ile çalışmalar yapılmış ve 1943 senesinde Kobe bifteği Japon mutfağına girmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Görüntü olarak sushiye benzeyen onigiri de popüler bir Japon yemeğidir. Sushi pilavı ile yapılan onigirinin ortasında erik, tavuk, ton balığı, karides ya da somon olabilir. Onigirinin etrafı ise kurutulmuş yosun ile kaplıdır. 

  Japonya'da Gezilmesi Gereken Yerler

  Japonya denince akla direkt olarak sembol haline gelmiş Tokyo şehri gelir. Japon kültüründe önemli yere sahip olan ve 9000 kiraz ağacına ev sahipliği yapan Ueno Parkı birçok kişinin ilgisini çeker. Arashiyama bölgesindeki Bambu ormanları, Gion'daki Pontocho Alley, Hiroshima barış anıtı parkı ve müzesi gezilmesi gereken yerler arasındadır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow