hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kanada Hakkında Her Şey; Kanada Bayrağının Anlamı, Kanada Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Kanada Hakkında Her Şey; Kanada Bayrağının Anlamı, Kanada Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Kanada, Kuzey Amerika'da yer alan ülkelerden biridir. Kanada, on eyalet ve üç bölgeden oluşmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Amerika'da yer alan Kanada'nın üç tarafı da okyanuslar ile çevrilidir. Kanada'nın doğusunda Atlas okyanusu, batısında ise Pasifik okyanusu vardır. Kuzeyinde de Arktik okyanusu olduğundan kuzey kesimlerinde iklim yaşamak için elverişli değildir. Resmi olmayan rakamlara göre Kanada'nın nüfusu 37.742,154 olarak bilinir. Başkenti Ottawa ise 2790 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

  Kuzey Amerika bölgesindeki en kalabalık bölge olan Quebec, resmi olarak Fransızcanın konuşulduğu tek eyalettir. Bu eyaletteki en büyük şehir de Montreal olarak bilinir. Kanada'nın resmi para birimi de Kanada Dolarıdır. 

  Kanada Bayrağının Anlamı, Kanada Başkenti Neresidir?

  Kanada bayrağı sağ ve sol kenarlarında olan iki kırmızı şerit ile dikey şekildedir. Bayrağın ortasında beyaz kısım da karedir. Beyaz zemin üzerindeki yaprak farklı detaylar içermektedir. 11 uçlu olarak oluşturulmuş akağaç yaprağı ülkedeki uç noktaları temsil eder. Kanada'nın başkenti Ottava'dır. Kanada Ottawa vadisinde kurulmuştur ve Ontario eyaletinin güneydoğu bölümündedir. 

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Kanada ile Türkiye arasında coğrafi konumlarından kaynaklı saat farkı vardır. Kanada ile Türkiye arasında tam olarak 7 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Türkiye saati Kanada saatinden daha ilerdedir. Ülkemizde saat 19:00 olurken Kanada'da 12:00 olur. Kanada'nın para birimi Kanada dolarıdır. 1 Kanada dolayı 13,90 Türk Lirasına eşittir. Dolar para biriminden ayrılması için CA$, Can$ ya da C$ ile gösterilir. 1 Kanada dolayı 10 sentten oluşur. Kanada dolarının kodu Cad olarak bilinir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanada İklimi Nasıldır?

  Kanada'da dört mevsim de yaşanmaktadır. Değişen sıcaklıklar, manzaralar ve seyahat verimliliğini de artırmaktadır. İklimi ve yoğunluğu ülkeye göre de değişebilir. Kanada'da yaz genelde Haziran ve Ağustos ayları arasındadır. Nemli ve sıcak hava genelde daha erken gelir ve sonra da orta ve doğu şehirlerinde kalır. West Coast yazları daha ılıman geçerken Kanada'nın kuzey bölgeleri daha serin olur. Kışlar genelde Aralık, Ocak ve Şubat aylarında olur.

  Kasım ayında başlayan Kış Mart ayının sonuna kadar devam eder. İklime bağlı olarak kurak bölgelerde otlar ve bodur ağaçlar yetişir. Bol yağış alan yerlerde ise ormanlar ve iğne yapraklı ağaçlar görülmektedir. Kanada'da hem okyanusal iklim, hem karasal iklim hem de kutup iklimi görülmektedir. Kurak bölgelerdeki kış ayları oldukça sert ve yağışlı geçmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanada Mutfağı

  Kanada'nın ulusal yemeği poutine olarak bilinmektedir. Poutine ayrıca Kanada'nın en popüler yemeğidir ve üç malzemeden oluşur. Bu üç malzeme lor peyniri, sos ve patates kızartmasıdır. 1950'li yıllarda Quebec'te ortaya çıkan yemek günümüzde Kanada'nın her yerinde bulunur. Kanada mutfağındaki yemeklerde en sık kullanılan gıda maddeleri arpa yahnisi, geyik ya da bizan gibi av etleri, ekmek ve nişastadır.

  Kanada iklimi dolayısıyla meyve ve sebze yetiştiriciliği az olduğundan yaygın olarak et tercih edilir. Geleneksel Kanada yemekleri arasında Poutine, Bannock, Istakoz ruloları, Montreal tarzı simit ve meyveli turta vardır. Kanada'da en fazla tüketilen yemekler ise kunduz kuyruğu, poutine, bezelye çorbası, montreal tarzı simit, tereyağlı tart, donair ve tourtiere olarak karşımıza çıkar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow