hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Katar Hakkında Her Şey; Katar Bayrağının Anlamı, Katar Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Katar Hakkında Her Şey; Katar Bayrağının Anlamı, Katar Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Katar Arap Yarımadasının doğu kesiminde yer almaktadır. Katar ülkesi bir Basra Körfezi ülkesi olarak bilinmektedir. Her yıl Katar ülkesine yerli ve yabancı olarak pek çok turist gelmektedir. Ülkenin 2022 yılında yapılan sonuçlara göre nüfusu 2.881.053 olduğu bilinmektedir. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehir ise Doho şehri olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Katar ülkesi Arap yarımadasında bulunmaktadır. Arap yarımadasının doğu kısmında yer alan Katar ülkesine kara sınırındaki komşusu Suudi Arabistan olmaktadır. Ülkenin diğer tarafında ise Basra Körfezi bulunmaktadır. Ülkenin kuzeybatı kısmında Bahreyn, batı ve güney kısmında ise Suudi Arabistan bulunmaktadır. Ülkenin doğu kısmında ise Birleşik Arap emirlikleri ve kuzey kısmında İran ülkesi yer almaktadır. 

  Katar ülkesinin resmi dili Arapça olmaktadır. Ayrıca hükümet sistemi üniter anayasal mutlak monarşi olarak yer almaktadır. Katar ülkesinde yıl içerisinde pek çok turist ziyaret etmektedir. Ülkede mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında Doha şehri, Duhan şehri bulunmaktadır. Ayrıca El Vakra şehri ve Al Khor şehri de turist ağırlayan şehirlerden birisidir. 

  Katar Bayrağının Anlamı Nedir?

  Ülke Büyük Britanya'dan tam bağımsızlığını ilan ettiği 3 Eylül 1971 tarihinden kısa süre önce bayrağı kabul etmiştir. Katar bayrağı beyaz ile kestane rengi ile oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen kısmının üçte birini beyaz bir renk kaplamaktadır. Diğer kısımları ise kestane rengi olmaktadır. Beyaz renk ile kestane renginin birleştiği noktada dokuz tane üçgen girintili çıkıntılı bir şekil oluşturmaktadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayrak üzerinde bulunan kestane rengi ilk zamanlarda kırımız renk idi. Fakat zamanla ülkenin coğrafi olarak bulunduğu konum sebebiyle yoğun güneş ışınları etkisi ile kestane rengine dönmüştür. 

  Katar Başkenti Neresidir?

  Katar ülkesinin başkenti Doho şehridir. Doho şehri aynı zamanda Katar ülkesinin en büyük şehri olarak bilinmektedir. Ülkede en fazla nüfus Doho şehrinde olmaktadır. Ülke aynı zamanda sosyal hayat bakımından pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin hareketli bir gece hayatı olmaktadır. Bu nedenle pek çok dünya starına da ev sahipliği yapmaktadır. 

  Katar ülkesinde denize Şubat ayında girilebilmektedir. Ülkede bulunan uçsuz bucaksız çöllerde kamplar da yapılmaktadır. Katar ülkesine gelen yerli ve yabancı turistler her sene içerisinde pek çok sosyal faaliyette bulunmaktadır. 

  Katar Saat Farkı Ne Kadar?

  Dünyanın pek çok yerine farklı ülkeler bulunmaktadır. Farklı meridyenlerde bulunmaları sebebiyle aralarında yerel saat farkı da bulunmaktadır. Bu anlamda Katar ile Türkiye arasında yerel saat fakı merak edilmektedir. Fakat ülkemiz ile Katar arasında yerel saat farkı bulunmamaktadır. 

  Katar Para Birimi Nedir?

  Katar ülkesinin para birimi merak edilmektedir. Katar ülkesinin para birimi tüm ülke genelinde Katar Riyali olmaktadır. Ülkede trafik akışı sağ taraftan gerçekleşmektedir. Katar ülkesinin resmi dili ise Arapça olmaktadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Katar İklimi Nasıldır?

  Katar ülkesinin iklimi yaz ayları kurak ve nemli olmaktadır. Kış ayları ise ılık ve az yağışlı geçmektedir. Coğrafi koşullara bakılırsa Katar Yarımadası Basra Körfezi kısmına doğru Suudi Arabistan'dan çıkmış toplamda 160 kilometrelik bir uzantıya benzediği bilinmektedir. Ülke genellikle alçak düzlüklerden oluşmaktadır. Ülke kumla örtülü çölleri ile meşhur bir ülkedir. Katar ülkesinin güney kısmı çöller ile kaplı olmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow