hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kenya Hakkında Her Şey; Kenya Bayrağının Anlamı, Kenya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Kenya Hakkında Her Şey; Kenya Bayrağının Anlamı, Kenya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Ülke adını orta yaylalarda bulunan Kenya Dağı'ndan almaktadır. Büyük Rift Vadisi'nin insanların ortaya çıktığı yerlerden biri olduğu düşünülüyor ve vadide çalışan arkeologlar, en eski insan atalarından bazıları olduğunu tahmin ettikleri kalıntıları buldular.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Günümüz Kenya'sının bilinen ilk sakinleri, MÖ 2000 civarında Etiyopya'dan kuzeybatı bölgesine göç eden Cushitic konuşan kabilelerdi.

  MÖ 500'den MS 500'e kadar olan dönemde, Afrika’nın çeşitli yerlerinden başka kabileler geldi. Günümüzde Moi'nin popüler olmamasına ve ileri yaşına (1924 doğumlu) rağmen, başkanlığı elinde tutuyor. Kenya, kabilecilik ve yolsuzluğun yanı sıra yüksek nüfus artışı, işsizlik, siyasi istikrarsızlık ve AIDS salgınından muzdarip olmaya devam ediyor.

  Kenya Hakkında Her Şey

  Doğu Afrika'da yer alan Kenya, kuzeydoğuda Somali, kuzeyde Etiyopya, kuzeybatıda Sudan, batıda Uganda, güneyde Tanzanya ve doğuda Hint Okyanusu ile komşudur. Ülke, toplam 224.961 mil kare (582.600 kilometre kare; kabaca Nevada eyaletinin iki katı büyüklüğünde) kapsayan ekvatorun üzerinde yer almaktadır. Kenya'nın sahilde geniş beyaz kumlu plajları vardır. İç ovalar ülkenin dörtte üçünü kaplar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Temmuz 2000'deki bir tahmine göre Kenya'nın nüfusu 30.339.770'dir. Nüfusun yaş ve cinsiyet dağılımları gibi, nüfus da AIDS salgını nedeniyle önemli ölçüde azalmıştır. Ancak bu belaya rağmen, doğum oranı hala ölüm oranından önemli ölçüde yüksektir ve nüfus artmaya devam etmektedir.

  Resmi diller İngilizce ve Kiswahili'dir (veya Swahili). Arapça "sahil" anlamına gelen kelimeden gelen Swahili, Arapça ve Afrika dili Bantu'nun bir karışımıdır. İlk olarak onuncu yüzyılda Arap tüccarların gelişiyle gelişti; farklı kabilelerin birbirleriyle ve Araplarla iletişim kurmasını sağlayan bir ortak dildi. Bölgeye özgü başlıca dil grupları batıda ve kıyı boyunca Bantu, Victoria Gölü yakınında Nilotic ve kuzeyde Cushitic'tir.

  Kenyalılar öncelikle kabileleri veya etnik gruplarıyla ve yalnızca ikincil olarak bir bütün olarak ulusla özdeşleşme eğilimindedir. Bağımsızlık hareketinde diğer gruplara göre daha iyi temsil edilen ve hükümete hükmetmeye devam eden Kikuyuların kendilerini Kenyalı olarak tanımlamaları daha olasıdır. Nüfusun yaklaşık yüzde 70'i kırsal kesimdir, ancak daha fazla Kenyalı iş aramak için şehirlere göç ettikçe bu yüzde azalmaktadır. Kentsel alanlarda yaşayanların çoğu ya Nairobi'de ya da Mombasa'da yaşıyor.

  Kenya yedi eyalet ve bir bölgeye ayrılmıştır. Millet Meclisi üyeleri arasından seçilir ve halk oylamasıyla beş yıllık bir süre için seçilir. Başkan hem bir başkan yardımcısı hem de bir kabine atar. Yasama organı, tek kamaralı Ulusal Meclis veya Bunge'dir. 12'si cumhurbaşkanı tarafından atanan ve geri kalanı halk oylamasıyla seçilen 222 üyeden oluşur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kenya Bayrağının Anlamı

  Kenya bayrağı, ince çizgilerle ayrılmış kırmızı, siyah ve yeşil olmak üzere üç yatay çizgiye sahiptir. Siyah Kenya halkını, kırmızı bağımsızlık mücadelesinde dökülen kanı, yeşil ise tarımı simgeliyor. Bayrağın ortasında, siyah ve beyaz işaretli kırmızı bir kalkan ve özgürlük savunmasında uyanıklığı temsil eden iki çapraz mızrak bulunur.

  Kenya’ın Başkenti

  Kenya başkenti Nairobi'dir. Nairobi, çeşitli, uluslararası bir nüfusa ve yoğun, hızlı tempolu bir yaşam tarzına sahip modern bir şehirdir. Şehir, zürafalar ve leoparlar gibi vahşi hayvanların yaşadığı kırk dört mil karelik bir koruma alanı olan Nairobi Ulusal Parkı'na yakındır.

  Kenya’ın Para Birimi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kenya para birimi Kenya Şilinidir.

  Kenya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Kenya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow