hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kolombiya Hakkında Her Şey; Kolombiya Bayrağının Anlamı, Kolombiya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Kolombiya Hakkında Her Şey; Kolombiya Bayrağının Anlamı, Kolombiya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  20 Temmuz 1810'da bağımsızlığını ilan edip 1819'da elde ettiğinden beri, Kolombiya adını yedi kez değiştirdi. Bölgesel kültürel gelenekler, benzersiz geleneklere, aksanlara, sosyal kalıplara ve kültürel uyarlamalara sahip çok çeşitli farklı gruplarla çeşitlilik gösterir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu gruplar üç kültüre ayrılır. Bunlar; iç kesimler, kırsal kesimler ve kıyı bölgeleridir. Sadece seçimler, spor etkinlikleri ve güzellik yarışmaları sırasında bölgesel kültürler ortak bir amaç için birleşir.

  KOLOMBİYA HAKKINDA HER ŞEY

  Yaklaşık 440.000 mil kareyi (1.14 milyon kilometre kare) kaplayan Kolombiya, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında kıyıya sahiptir. Ova kıyı bölgeleri, yağmur ormanlarına, And Dağları'na ve İç Ilanos'a (ovalar) yol açar. Kolombiya, Panama Kıstağı ile Orta Amerika'ya bağlıdır. Atlantik'te San Andrea ve Providencia dahil olmak üzere birkaç küçük ada içerir ve Pasifik'te Malpelo ve Gorgona adaları doğal vahşi yaşam rezervleri olarak ayrılmıştır. Kolombiya, güneyde Ekvador ve Peru, doğuda Brezilya ve Venezuela ve kuzeybatıda Panama ile sınır komşusudur.

  42,3 milyonluk nüfusuyla (30 Haziran 2000), Kolombiya karışık bir ırk ülkesidir. Nüfusun yaklaşık yüzde 75'inin karma mirasa sahip olduğu ve bunun yüzde 55'inin karma mirasa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Çoğunlukla İspanyolların soyundan gelen Kafkasyalılar, nüfusun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor. Antioquia ve kahve bölgesi, Avrupalı ​​yerleşimcilerin siyahlar veya Kızılderililerle karışma konusundaki isteksizliği nedeniyle "beyaz" bölümler veya eyaletler olarak kabul edilir. Siyah insanlar toplam nüfusun yaklaşık yüzde 4'ünü temsil ediyor ve esas olarak köle ticaretinin tarihi merkezi olan Karayip kıyılarında yaşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Resmi dil, sömürge döneminde empoze edilen İspanyolca'dır. Amazon havzasındaki bazı yerli halklar dışında tüm Kolombiyalılar bunu konuşur. Büyük şehirlerde İngilizce, özellikle üst sınıf tarafından kullanılır, ancak yaygın olarak anlaşılmaz veya konuşulmaz. Kentsel alanların dışında, İspanyolca neredeyse tek iletişim aracıdır. Kolombiya, Kastilya İspanyolcasının dilsel "saflığını" korumaya büyük özen gösterir.

  Ülkenin mimarisi, on yedinci yüzyıl İspanyol sömürge kökenlerini yansıtıyor. Bölgesel farklılıklar İspanya'dakilerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, birçok şehirde Mağribi ve Kastilya mimarisinin ipuçları belirgindir. Birçok bölge eski yapıların bakımında zorluk çekti ve iklim birçok Barok binayı yok etti. Mimari mücevherlerden bazıları, manzarayı noktalayan birçok kilisedir. Ülkenin kiliselerinin detaylı iç mekanları, İspanya'daki Ortaçağ ve Rönesans kiliselerini yansıtıyor. Daha büyük şehirlerdeki daha yeni binalar, ahşap ve dövme demir unsurlarla tamamlanan Barok stilinin uyarlamaları ile modern stilleri kullanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1950'lerde başlayan yoğun kentsel göç, bir orta sınıfın ortaya çıktığını gördü ve üç sınıflı bir sistemle sonuçlandı. Nüfusun yüzde 20'sini içeren üst sınıf, gayri safi milli hasılanın yaklaşık yüzde 75 ila 80'ini oluşturuyor. Bu grup, karışmamış Avrupa kökenli bireylerden oluşma eğilimindedir. Bu sınıf içinde, "oligarşi" olarak adlandırılan, zenginlik ve finansal güvenceye, siyasi güce ve eğitime sahip olan bir elit vardır. Halkın yüzde doksan beşi kendilerini Roma Katolik Kilisesi'nin üyesi olarak görmekte ve Katolik ayinlerine büyük önem vermektedir. Kentsel cemaatlerdeki Katoliklerin yüzde 85'inden fazlası düzenli olarak ayine katılıyor.

  KOLOMBİYA BAYRAĞININ ANLAMI

  Venezüellalı Francisco Miranda, 1806'da ulusal bayrağı tasarlamıştır. Kolombiya bayrağının kırmızı ve sarısını uyarlayan Miranda, bağımsız ülkeyi anavatandan ayıran okyanusu simgelemek için iki rengi mavi bir şeritle ayırdı. Bayrağın üst yarısı ülkenin doğal zenginliklerini simgeleyen sarı, alt yarısı ise mavi ve kırmızı olmak üzere iki eşit parçaya bölünmüş, kırmızı ise bağımsızlık savaşında dökülen kanı simgeliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kolombiya’nın Başkenti

  Kolombiya başkenti Bogota’dır.

  Kolombiya’nın Para Birimi

  Kolombiya para birimi, Kolombiya Pesosu’dur.

  Kolombiya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Kolombiya ile Türkiye arası saat farkı 8 saattir. Kolombiya'da saat 11:00 iken Türkiye'de 19:00'dır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow