hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuzey Kore Hakkında Her Şey; Kuzey Kore Bayrağının Anlamı, Kuzey Kore Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Kuzey Kore Hakkında Her Şey; Kuzey Kore Bayrağının Anlamı, Kuzey Kore Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Genellikle Kuzey Kore olarak bilinen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kore yarımadasının kuzey yarısını işgal eden bir devlettir. Kuzey Kore, 1948'de Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından verilen sömürge sonrası yerleşimin bir sonucu olarak kurulan yeni bir devlettir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerika Birleşik Devletleri ve SSCB 1945'te Japonların yerini aldı ve yarımadayı Amerikan güneyi ve Sovyet kuzeyi olarak ikiye böldü. Kısa tarihinin çoğu için Kuzey Kore bir Sovyet uydu devleti olarak kabul edildi. Ancak 1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle ​​birlikte, Kuzey Kore'nin benzersiz sosyalizmi, Soğuk Savaş sonrası dünyada öne çıktı.

  Kuzey Kore Hakkında Her Şey

  Kuzey Kore, kuzeyde Çin ve Rusya ile güneyde Güney Kore ile askeri sınır çizgisini paylaşıyor. Toplam alan 46.540 mil kare (120.540 kilometre kare), arazi sınırları 1.037 mil (1.673 kilometre) ve 1.547 mil (2.495 kilometre) sahil şeridi üzerindedir. Yüzde 14 ekilebilir arazi, yüzde 2 kalıcı ekili alan ve yüzde 61 orman ve ormanlık alana bölünmüştür. Ülkenin arazisi çoğunlukla tepeler ve dağlarla kaplıdır. En yüksek nokta, 9,003 fit (2.744 metre) yükselen Paektu Dağı'dır.

  Temmuz 1998 itibariyle, Kuzey Kore'nin nüfusu 21.234.387 idi ve doğumdan 15 yaşına cinsiyet oranı kadın başına 1.05 erkekten oluşuyordu. Toplam doğurganlık hızı, muhtemelen yüksek bebek ölüm oranı nedeniyle, nüfus artış hızı yüzde -0,03 olmasına rağmen, kadın başına doğan 1,6 çocuk olarak ölçüldü. Nüfus, kuzeyde küçük bir Çin topluluğu ve birkaç yüz kişi ile az çok homojen bir şekilde Korelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teknik olarak, Kuzey Kore, Güney Kore'de konuşulan ile aynı Kore dilini kullanır. Bununla birlikte, yarım yüzyıldan fazla bir süredir devam eden kültürel ve sosyopolitik bölünme, yarımadadaki dilleri, sözdizimi olmasa da en azından anlambilim açısından birbirinden çok uzaklara itti. Kuzey Kore yeni bir ulusal kültür inşa etme göreviyle karşı karşıya kaldığında, ciddi bir cehalet sorunuyla karşı karşıya kaldı.

  Toplamda belki on şehir dışında, Kuzey Kore'nin geniş bölgeleri kırsaldır. Hükümet resmen Kuzey Kore'nin feodalizmin kalıntılarını ortadan kaldıran sınıfsız bir toplum olduğunu iddia etse de kapitalizm ayrıcalıkları ortaya çıkarır. Kuzey Kore'deki en yüksek rütbeli kişiler, Kim Il Sung'un ailesi ve akrabaları, ardından eski yoldaşları ve Japon karşıtı silahlı direnişe katılımlarını ifade eden devrimci savaşçılar olarak anılan ailelerdir. Kuzey Korelilerin büyük çoğunluğu, aile tarihlerine ve devrimci veya devrimci olmayan kökenlerine göre saflara bölünmüş ve alt gruplara ayrılmış sıradan vatandaşlardır.

  Kuzey Kore hükümeti bir başkanlık, çeşitli departmanlara bölünmüş merkezi bir hükümet ve yerel yönetimlerden oluşuyor. Örneğin, Birleşik Devletler Kongresi'nin eşdeğeri halk kongresidir. Yüksek Halk Meclisi, il, ilçe, il, tarım kollektifleri ve kooperatifleri gibi idari birimlerin ardından yukarıdan aşağıya bir şekilde örgütlenen yerel halk komiteleri tarafından yürütülen yasaları çıkarır. Halk Kongresi ve komiteleri için ofisler, her beş yılda bir yapılan seçimlere dayanmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Kore Bayrağının Anlamı

  Kuzey Kore bayrağı kırmızı, mavi ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bayrağın üst ve alt kenarları, geniş orta alanı kırmızı bırakarak daha ince beyaz çizgilerle paralel olan ince mavi çizgilerdir. Sola doğru, kırmızı beş köşeli bir yıldızla beyaz bir disk vardır. Kırmızı yıldız kominizim sembolüdür. Kırmızı renk vatanseverliği, mavi bağımsızlığı, beyaz ise kültürel bütünlüğü temsil eder.

  Kuzey Kore’nin Başkenti

  Kuzey Kore başkenti Pyongyang’dır.

  Kuzey Kore’nin Para Birimi

  Kuzey Kore para birimi Kuzey Kore Wonu’dur.

  Kuzey Kore İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Türkiye saati Kuzey Kore saatinden 6 saat geridedir. Kuzey Kore’de saatler 02:00'ı gösterdiğinde Türkiye'de 20:00 demektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow